Charlotta L Bjälkebring (V)

Charlotta L Bjälkebring (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel fritidsledare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-09-16
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:361 av L Bjälkebring, Charlotta (v) 14 maj 2001 policy för spelfrågor

likställigheten mellan tippare

Skriftlig fråga 2000/01:1481 av L Bjälkebring, Charlotta (v)

den 2 juli Fråga 2000/01:1481 av Charlotta L Bjälkebring v till finansminister Bosse Ringholm om likställigheten mellan tippare Fotbollsmatchen den 25 mars 2001 mellan Pisa och Livorno avbröts i 79:e minuten. Ställningen var då 0-1. Den 28 mars meddelade den italienska ligaföreningen att matchen var färdigspelad och

Inlämnad: 2001-07-02 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

med anledning av prop. 2000/01:81 Omskärelse av pojkar

Motion 2000/01:So44 av Tasso Stafilidis m.fl. (v, s)

Motion till riksdagen 2000/01:So44 av Stafilidis, Tasso v med anledning av prop. 2000/01:81 Omskärelse av pojkar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar i enlighet med vad som anförs i motinen om åldersgräns och övriga villkor för manlig omskärelse som ej är medicinskt motiverad. Motivering Det är glädjande


Utskottsberedning: --2000/01:SoU17
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

policy för spelfrågor

Interpellation 2000/01:361 av L Bjälkebring, Charlotta (v)

den 4 april Interpellation 2000/01:361 av Charlotta L Bjälkebring v till statsminister Göran Persson om policy för spelfrågor En grundläggande princip inom olika samhällssektorer är att den som har en granskande funktion ska vara oberoende av föremålet för granskningen. Det är orimligt att någon granskar sig själv.

Inlämnad: 2001-04-04 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: policy för spelfrågor

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se