Charlotte Quensel (SD)

Charlotte Quensel (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 303
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865088
E-post charlotte.quensel[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-18
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-06-18
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 9 maj 2019 Frågestund
Debatt om förslag 2018/19:NU9 3 april 2019 Återköpsprogram av aktier i Telia Company AB
Debatt om förslag 2018/19:NU4 27 februari 2019 Statliga företag

Slopande av hårdare amorteringskrav

Motion 2019/20:3380 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3380 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD Slopande av hårdare amorteringskrav Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avskaffa det skärpta amorteringskravet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverigedemokraterna vill se en långsiktig


Utskottsberedning: 2019/20:FiU22

Motion 2019/20:3380 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3380 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 77 kB)

Villkor för framförande av vattenskoter

Motion 2019/20:3234 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3234 av Aron Emilsson m.fl. SD Villkor för framförande av vattenskoter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om införande av förarbevis för vattenskoter samt om att utreda övriga villkor för framförande av vattenskoter som omnämns i motionen och

2019-10-03

Motion 2019/20:3234 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3234 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 73 kB)

Villkor för framförande av vattenskoter

Motion 2019/20:2012 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2012 av Aron Emilsson m.fl. SD Villkor för framförande av vattenskoter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om införande av förarbevis för vattenskoter samt om att utreda övriga villkor för framförande av vattenskoter som omnämns i motionen och


Utskottsberedning: TU

Motion 2019/20:2012 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2012 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se