Charlotte Quensel (SD)

Charlotte Quensel (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 303
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865088
E-post charlotte.quensel[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-18
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-06-18
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2021-01-15 –
    • Suppleant 2018-10-09 – 2021-01-15
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot finansutskottet 19-. Suppleant finansutskottet 18-19, näringsutskottet 18-19, kulturutskottet 18-19, civilutskottet 18-19 och EU-nämnden 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2020/21:83 Extra ändringsbudget för 2021 - Förstärkta stöd till företag, nedsättning av arbetsgivaravgifter för unga och andra åtgärder med anledning av coronaviruset

Motion 2020/21:3837 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3837 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2020/21:83 Extra ändringsbudget för 2021 Förstärkta stöd till företag, nedsättning av arbetsgivaravgifter för unga och andra åtgärder med anledning av coronaviruset Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs

2021-01-21

Motion 2020/21:3837 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 78 kB) Motion 2020/21:3837 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 90 kB)

med anledning av prop. 2020/21:77 Extra ändringsbudget för 2021 – Stöd till företag, medel för vaccinering och andra åtgärder med anledning av coronaviruset

Motion 2020/21:3835 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3835 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2020/21:77 Extra ändringsbudget för 2021 Stöd till företag, medel för vaccinering och andra åtgärder med anledning av coronaviruset Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen


Utskottsberedning: 2020/21:FiU40

Motion 2020/21:3835 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2020/21:3835 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 85 kB)

med anledning av prop. 2020/21:66 Nya bestämmelser om hållbarhetsrelaterade upplysningar för vissa aktörer på finansmarknadsområdet

Motion 2020/21:3808 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3808 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2020/21:66 Nya bestämmelser om hållbarhetsrelaterade upplysningar för vissa aktörer på finansmarknadsområdet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sjunde AP-fonden ska omfattas av de


Utskottsberedning: 2020/21:FiU19

Motion 2020/21:3808 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:3808 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se