Christel Anderberg (M)

Christel Anderberg (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län
Titel chefsåklagare, JK
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-09-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-02-15
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2002-03-21
    • Suppleant 2000-02-15 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2001-09-18 – 2002-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2001/02:MJU2 10 december 2001 Utgiftsområde 23 Jord- och skogsbruk, fiske medanslutande näringar
Interpellationsdebatt 2000/01:434 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 15 maj 2001 Bostadsdelegationens verksamhet
Interpellationsdebatt 2000/01:280 av Anderberg, Christel (m) 13 mars 2001 sekretessen i brottmål

Dokument:

polisresurserna i Säter

Skriftlig fråga 2001/02:1623 av Anderberg, Christel (m)

den 10 september Fråga 2001/02:1623 av Christel Anderberg m till justitieminister Thomas Bodström om polisresurserna i Säter Enligt den senaste bemanningsplanen skulle det i närpolisområde Säter finnas åtta poliser. Efter att ha varit stängd första halvåret på grund av personalbrist har polisstationen nu en polis och,

Inlämnad: 2002-09-10 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

ordningsvaktslagen

Skriftlig fråga 2001/02:743 av Anderberg, Christel (m)

den 14 februari Fråga 2001/02:743 av Christel Anderberg m till justitieminister Thomas Bodström om ordningsvaktslagen På grund av de stora neddragningar som har skett inom polisväsendet under 1990-talet har polisen i fjällturistområdena redan under normala förhållanden svårigheter att upprätthålla lag och ordning.

Inlämnad: 2002-02-14 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

underhållsstöd

Skriftlig fråga 2001/02:714 av Anderberg, Christel (m)

den 11 februari Fråga 2001/02:714 av Christel Anderberg m till socialminister Lars Engqvist om underhållsstöd Enligt 25 lagen 1996:1030 om underhållsstöd ska för bestämmande av den bidragsskyldiges återbetalningsskyldighet inkomsten beräknas i enlighet med det senast fattade taxeringsbeslutet. Försäkringskassan överför

Inlämnad: 2002-02-11 Besvarare: statsrådet Ingela Thalén (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se