Christel Anderberg (M)

Christel Anderberg (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län
Titel chefsåklagare, JK
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-09-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-02-15
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2002-03-21
    • Suppleant 2000-02-15 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2001-09-18 – 2002-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2001/02:MJU2 10 december 2001 Utgiftsområde 23 Jord- och skogsbruk, fiske medanslutande näringar
Interpellationsdebatt 2000/01:434 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 15 maj 2001 Bostadsdelegationens verksamhet
Interpellationsdebatt 2000/01:280 av Anderberg, Christel (m) 13 mars 2001 sekretessen i brottmål

Dokument:

polisbristen i Dalarna

Interpellation 2001/02:46 av Anderberg, Christel (m)

den 31 oktober Interpellation 2001/02:46 av Christel Anderberg m till justitieminister Thomas Bodström om polisbristen i Dalarna Brottsförebyggande rådets siffror för år 2000 visar att Borlänge nu har blivit Sveriges mest brottsbelastade kommun. Efter att under många år ha legat högt i statistiken över anmälda brott

Inlämnad: 2001-10-31 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

polisbristen i Dalarna

Interpellation 2001/02:33 av Anderberg, Christel (m)

Interpellationen är återkallad den 19 oktober Interpellation 2001/02:33 av Christel Anderberg m till justitieminister Thomas Bodström om polisbristen i Dalarna Brottsförebyggande rådets siffror för år 2000 visar att Borlänge nu har blivit Sveriges mest brottsbelastade kommun. Efter att under många år ha legat högt

Inlämnad: 2001-10-19 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

Bostadsdelegationens verksamhet

Interpellation 2000/01:434 av Hagström, Ulla-Britt (kd)

den 27 april Interpellation 2000/01:434 av Ulla-Britt Hagström kd till statsrådet Lars-Erik Lövdén om Bostadsdelegationens verksamhet Det kan uppstå extrema lägen där kommunen riskerar att hamna i en särskilt svår ekonomisk situation på grund av sina åtaganden för boendet, och där kommunens ansvar att ensam fullgöra

Inlämnad: 2001-04-27 Besvarare: statsrådet Lars-Erik Lövdén (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Bostadsdelegationens verksamhet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se