Christel Anderberg (M)

Christel Anderberg (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län
Titel chefsåklagare, JK
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-09-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-02-15
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2002-03-21
    • Suppleant 2000-02-15 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2001-09-18 – 2002-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2001/02:MJU2 10 december 2001 Utgiftsområde 23 Jord- och skogsbruk, fiske medanslutande näringar
Interpellationsdebatt 2000/01:434 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 15 maj 2001 Bostadsdelegationens verksamhet
Interpellationsdebatt 2000/01:280 av Anderberg, Christel (m) 13 mars 2001 sekretessen i brottmål

Dokument:

med anledning av prop. 1999/2000:144 Undantag från turordningen

Motion 1999/2000:A30 av Barbro Feltzing m.fl. (mp, fp, m, kd, c)

Motion till riksdagen 1999/2000:A30 av Feltzing, Barbro mp med anledning av prop. 1999/2000:144 Undantag från turordningen 1 Inledning En bra arbetsrätt utgör en förutsättning för en väl fungerande arbetsmarknad. Det finns exempelvis ingen anledning att ifrågasätta det rimliga i en lagstiftning som kräver att det


Utskottsberedning: -2000/01:AU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:143 Ändringar i jämställdhetslagen

Motion 1999/2000:A24 av Mikael Odenberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1999/2000:A24 av Odenberg, Mikael m med anledning av prop. 1999/2000:143 Ändringar i jämställdhetslagen m.m. 1 Inledning I propositionen föreslår regeringen långtgående skärpningar av jämställd- hetslagen i det uppgivna syftet att sådana skillnader i lön och andra förmåner i anställningen mellan


Utskottsberedning: --------2000/01:AU3
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:100 2000 års ekonomiska vårproposition

Motion 1999/2000:Fi28 av Mikael Odenberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1999/2000:Fi28 av Odenberg, Mikael m med anledning av prop. 1999/2000:100 2000 års ekonomiska vårproposition Regeringen föreslår införande av ett s k utökat förstärkt anställningsstöd och särskilt anställningsstöd fr.o.m. den 1 augusti år 2000. Enligt regeringens egna uppgifter är reformen inte


Utskottsberedning: -1999/2000:FiU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se