Christer Winbäck (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel it-chef
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Folkpartiet liberalerna

    • Kvittningsman 2010-10-14 – 2014-09-29
    • Kvittningsman 2006-10-09 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2004-09-30 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2007-10-16 – 2010-10-12
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utvisning av barn födda i Sverige

Skriftlig fråga 2013/14:147 av Winbäck, Christer (FP)

den 27 november Fråga 2013/14:147 Utvisning av barn födda i Sverige av Christer Winbäck FP till statsrådet Tobias Billström M När det handlar om att verkställa utvisningar av familjer med minderåriga barn aktualiseras våra åtaganden enligt FN:s barnkonvention. Detta gäller inte minst om barnen i den familj som utvisas

Inlämnad: 2013-11-27 Besvarare: Tobias Billström (M)

Utvisning av barn födda i Sverige

Skriftlig fråga 2013/14:61 av Winbäck, Christer (FP)

den 18 oktober Fråga 2013/14:61 Utvisning av barn födda i Sverige av Christer Winbäck FP till statsrådet Tobias Billström M Utvisningen av familjen Hoti-Morina från Vedum till Kosovo tidigare i höstas har väckt starka reaktioner. Många boende i trakten engagerade sig för att stoppa en utvisning, men familjen sattes

Inlämnad: 2013-10-18 Besvarare: Tobias Billström (M)

Distanshandel med alkohol

Motion 2013/14:So577 av Christer Winbäck och Anita Brodén (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:So577 av Christer Winbäck och Anita Brodén FP Distanshandel med alkohol FP223 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om förbud mot kommersiell förmedling av alkoholdrycker vid sidan av detaljhandelsmonopolet. Riksdagen


Utskottsberedning: 2013/14:SoU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:So577 av Christer Winbäck och Anita Brodén (FP) (doc, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se