Clara Aranda (SD)

Clara Aranda (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 187
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post clara.aranda[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-04-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 17 oktober 2019 Frågestund
Frågestund 26 september 2019 Frågestund
Debatt om förslag 2018/19:SoU11 2 maj 2019 Folkhälsofrågor
Debatt om förslag 2018/19:SoU15 25 april 2019 Frågor om psykisk ohälsa

Det fortsatta nationella arbetet med psykisk ohälsa

Skriftlig fråga 2019/20:125 av Clara Aranda (SD)

Fråga 2019/20:125 Det fortsatta nationella arbetet med psykisk ohälsa av Clara Aranda SD till Socialminister Lena Hallengren S Slutbetänkandet För att börja med något nytt måste man sluta med något gammalt Förslag för en långsiktigt hållbar styrning inom området psykisk hälsa SOU 2018:90 är resultatet av en utredning

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:125 av Clara Aranda (SD) (pdf, 107 kB)

Apatiska flyktingbarn

Skriftlig fråga 2019/20:123 av Clara Aranda (SD)

Fråga 2019/20:123 Apatiska flyktingbarn av Clara Aranda SD till Socialminister Lena Hallengren S Frågan om apatiska flyktingbarn har blivit aktuell för debatt igen, då det nyligen har framkommit att barn tvingats spela apatiska. Det handlar om barn som har blivit utsatta för både fysisk och psykisk misshandel under långa

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:123 av Clara Aranda (SD) (pdf, 85 kB)

Nollvision för självmord

Skriftlig fråga 2019/20:122 av Clara Aranda (SD)

Fråga 2019/20:122 Nollvision för självmord av Clara Aranda SD till Socialminister Lena Hallengren S Varje år tar ca 1 500 personer sitt liv i Sverige. Fyra personer om dagen avslutar sitt liv, och omkring 15 000 personer om året försöker ta sitt liv. Utöver det har runt 150 000 personer allvarliga självmordstankar. Det

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:122 av Clara Aranda (SD) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se