ClasGöran Carlsson (S)

ClasGöran Carlsson (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län, plats 120
Titel Direktör.
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post clasgoran.carlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Tomas Eneroth
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2017-07-27 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-04-11 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-09-22 – 2018-04-11
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Extra suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2018-10-09 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Nedrustning

Motion 2019/20:2065 av Kalle Olsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2065 av Kalle Olsson m.fl. S Nedrustning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ytterligare höja ambitionerna inom nedrustningsområdet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sommaren 2019 stod utrikesminister Margot Wallström


Utskottsberedning: UU

Motion 2019/20:2065 av Kalle Olsson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2065 av Kalle Olsson m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Se över förbehållsbeloppen inom äldreomsorgen

Motion 2019/20:1435 av ClasGöran Carlsson och Monica Haider (båda S)

Motion till riksdagen 2019/20:1435 av ClasGöran Carlsson och Monica Haider båda S Se över förbehållsbeloppen inom äldreomsorgen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över systemet med förbehållsbelopp så att det ökar i förhållande till bruttointäktsökningar för den


Utskottsberedning: 2019/20:SoU4

Motion 2019/20:1435 av ClasGöran Carlsson och Monica Haider (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:1435 av ClasGöran Carlsson och Monica Haider (båda S) (pdf, 74 kB)

Underlätta för föräldrar att delta i öppenvårdsinsatser

Motion 2019/20:1372 av ClasGöran Carlsson och Monica Haider (båda S)

Motion till riksdagen 2019/20:1372 av ClasGöran Carlsson och Monica Haider båda S Underlätta för föräldrar att delta i öppenvårdsinsatser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten för föräldrar att delta tillsammans med sina barn i öppenvård av socialtjänsten


Utskottsberedning: SoU

Motion 2019/20:1372 av ClasGöran Carlsson och Monica Haider (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:1372 av ClasGöran Carlsson och Monica Haider (båda S) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se