Daniel Riazat (V)

Daniel Riazat (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Dalarnas län, plats 273
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post daniel.riazat[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-03-23 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-16 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2020-10-30

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utbildningsutskottet 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:23 Skyldighet för kreditinstitut att tillhandahålla kontanttjänster

Motion 2019/20:3390 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3390 av Ulla Andersson m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:23 Skyldighet för kreditinstitut att tillhandahålla kontanttjänster Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att alla institut som tillhandahåller betalkonton med grundläggande funktioner


Utskottsberedning: FiU

Motion 2019/20:3390 av Ulla Andersson m.fl. (V) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3390 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2019/20:10 Ett socialt hållbart eget boende för asylsökande

Motion 2019/20:3382 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3382 av Christina Höj Larsen m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:10 Ett socialt hållbart eget boende för asylsökande 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2019/20:10 Ett socialt hållbart eget boende för asylsökande. 2  Inledning Regeringen föreslår i proposition


Utskottsberedning: 2019/20:SfU11

Motion 2019/20:3382 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3382 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 96 kB)

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2019/20:2696 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:2696 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Utgiftsområde 15 Studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 15 Studiestöd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Anslagsfördelning Förutom de anslagsförändringar som redovisas i tabell 1 har vi inga avvikelser


Utskottsberedning: 2019/20:UbU2

Motion 2019/20:2696 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:2696 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se