David Lång (SD)

David Lång (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 235
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post david.lang[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-01-25 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-01-17
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-02-25
    • Ledamot 2012-01-18 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2012-12-20 – 2014-10-07
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2010-10-19 – 2010-12-31
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2019-03-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot skatteutskottet 10-12 och 14- och socialförsäkringsutskottet 12-14. Suppleant finansutskottet 10-, skatteutskottet 12-14, EU-nämnden 12-14 och socialförsäkringsutskottet 14-16. Ledamot Riksrevisionens styrelse 10 och Riksrevisionens parlamentariska råd 11-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseuppdrag inom Sverigedemokraterna på lokal- och distriktsnivå 03-11. Ordförande, Sverigedemokraterna Stockholm 04-07. Tillförordnad ordförande, Sverigedemokraterna Stockholms län 08-09. Suppleant partistyrelsen 03, ledamot 04. Ledamot verkställande utskottet 04. Ledamot partistyrelsen 06-. Ersättare Stockholms stiftsfullmäktige 05-09 och ledamot 09-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av proposition 2019/20:30 Trängselskatt i Marieholmstunneln i Göteborg

Motion 2019/20:3428 av Eric Westroth m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3428 av Eric Westroth m.fl. SD med anledning av proposition 2019/20:30 Trängselskatt i Marieholmstunneln i Göteborg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering I propositionen föreslås att trängselskatt ska tas ut för resor genom Marieholmstunneln i Göteborg.

2019-11-19

Motion 2019/20:3428 av Eric Westroth m.fl. (SD) (docx, 85 kB) Motion 2019/20:3428 av Eric Westroth m.fl. (SD) (pdf, 82 kB)

med anledning av prop. 2019/20:32 Skatt på avfallsförbränning

Motion 2019/20:3422 av Eric Westroth m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3422 av Eric Westroth m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:32 Skatt på avfallsförbränning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Regeringen planerar att införa en skatt på avfallsförbränning, vagt motiverad med klimathänsyn och strävan efter nollutsläpp


Utskottsberedning: 2019/20:SkU12

Motion 2019/20:3422 av Eric Westroth m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3422 av Eric Westroth m.fl. (SD) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2019/20:24 Sänkt skatt på drivmedel

Motion 2019/20:3419 av Eric Westroth m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3419 av Eric Westroth m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:24 Sänkt skatt på drivmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inte höja skatten på drivmedel och tillkännager detta för regeringen. Motivering Ingen ifrågasätter att bränsle


Utskottsberedning: 2019/20:SkU15

Motion 2019/20:3419 av Eric Westroth m.fl. (SD) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3419 av Eric Westroth m.fl. (SD) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se