Dennis Dioukarev (SD)

Dennis Dioukarev (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 192
Titel Ekonomie studerande.
Född år 1993
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post dennis.dioukarev[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-09
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2014-10-23

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-16 och Riksbanksfullmäktige 14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Göteborg, slutår 12. Civilekonomprogrammet, Linnéuniversitetet, 12-14. Studier på kandidatprogrammet i företagsekonomi, Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Ekonomiassistent, privat sektor, 13-14. Valorganisatör, Sverigedemokratisk ungdom 14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Riksbankskommittén 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Väntetider inom barn- och ungdomspsykiatrin

Interpellation 2016/17:601 av Dennis Dioukarev (SD)

Interpellation 2016/17:601 Väntetider inom barn- och ungdomspsykiatrin av Dennis Dioukarev SD till Socialminister Annika Strandhäll S Psykisk ohälsa och självmord är folkhälsoproblem som sällan får det utrymme det förtjänar i den politiska debatten. Det drabbar alla sociala klasser, män som kvinnor, gamla som unga. Men

Inlämnad: 2017-08-21 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2016/17:601 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 84 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Väntetider inom barn- och ungdomspsykiatrin

Småföretagares finansieringsmöjligheter

Skriftlig fråga 2016/17:1812 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2016/17:1812 Småföretagares finansieringsmöjligheter av Dennis Dioukarev SD till Statsrådet Per Bolund MP I modern tid har den svenska kreditmarknaden kommit att domineras av de fyra storbankerna, som tillsammans med sina respektive bostadsinstitut står för mer än 80 procent av krediterna i Sverige, vilket har gjort

Inlämnad: 2017-08-16 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1812 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 79 kB)

Statlig inkomstskatt

Skriftlig fråga 2016/17:1802 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2016/17:1802 Statlig inkomstskatt av Dennis Dioukarev SD till Finansminister Magdalena Andersson S De demografiska förändringar som föranletts av migrationspolitiken innebär påfrestningar för en redan belastad sjukvård och rättsväsende. Trots detta och med knappa resurser fullgör sjuksköterskorna, poliserna och

Inlämnad: 2017-08-14 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1802 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se