Dennis Dioukarev (SD)

Dennis Dioukarev (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 192
Titel Ekonomie studerande.
Född år 1993
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post dennis.dioukarev[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-09
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2014-10-23

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-16 och Riksbanksfullmäktige 14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Göteborg, slutår 12. Civilekonomprogrammet, Linnéuniversitetet, 12-14. Studier på kandidatprogrammet i företagsekonomi, Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Ekonomiassistent, privat sektor, 13-14. Valorganisatör, Sverigedemokratisk ungdom 14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Riksbankskommittén 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2020/21:700 av Dennis Dioukarev (SD) 7 juni 2021 Regeringens ekonomiska politik
Interpellationsdebatt 2020/21:466 av Dennis Dioukarev (SD) 5 mars 2021 Unga vuxna på bostadsmarknaden
Interpellationsdebatt 2020/21:331 av Dennis Dioukarev (SD) 2 februari 2021 Lagliga åsiktsyttringar på reglerade marknader
Interpellationsdebatt 2020/21:271 av Dennis Dioukarev (SD) 14 januari 2021 Det andra amorteringskravet

Dokument:

med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition

Motion 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Innehåll Förslag till riksdagsbeslut 1INLEDNING


Utskottsberedning: 2015/16:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 147 kB) Motion 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 353 kB)

med anledning av prop. 2015/16:99 Vårändringsbudget för 2016

Motion 2015/16:3396 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2015/16:3396 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2015/16:99 Vårändringsbudget för 2016 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt regeringens förslag med de ändringar som framgår av tabell 1 i motionen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2015/16:FiU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:3396 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2015/16:3396 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 109 kB)

med anledning av prop. 2015/16:146 Extra ändringsbudget för 2016 - Ändring av rätten till bistånd för vissa utlänningar

Motion 2015/16:3368 av Oscar Sjöstedt och Dennis Dioukarev (båda SD)

Motion till riksdagen 2015/16:3368 av Oscar Sjöstedt och Dennis Dioukarev båda SD med anledning av prop. 2015/16:146 Extra ändringsbudget för 2016 Ändring av rätten till bistånd för vissa utlänningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att undantagen som redogörs för


Utskottsberedning: 2015/16:FiU42
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3368 av Oscar Sjöstedt och Dennis Dioukarev (båda SD) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:3368 av Oscar Sjöstedt och Dennis Dioukarev (båda SD) (pdf, 65 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.