Dennis Dioukarev (SD)

Dennis Dioukarev (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 192
Titel Ekonomie studerande.
Född år 1993
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post dennis.dioukarev[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-09
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2014-10-23

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-16 och Riksbanksfullmäktige 14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Göteborg, slutår 12. Civilekonomprogrammet, Linnéuniversitetet, 12-14. Studier på kandidatprogrammet i företagsekonomi, Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Ekonomiassistent, privat sektor, 13-14. Valorganisatör, Sverigedemokratisk ungdom 14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Riksbankskommittén 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

En regionalisering av fastighetsskatten

Skriftlig fråga 2021/22:468 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2021/22:468 En regionalisering av fastighetsskatten av Dennis Dioukarev SD till Klimat- och miljöminister Annika Strandhäll S Ministern har rötter i Göteborg och bör därför vara bekant med trafiksituationen i Torslanda på väg 155 ut mot Öckerö. Avsaknaden av en fast förbindelse mellan Göteborg och Öckerö har under

Inlämnad: 2021-12-02 Svarsdatum: 2021-12-15 Besvarare: Klimat- och miljöminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2021/22:468 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 87 kB)

Polisutbildningens attraktivitet

Skriftlig fråga 2021/22:464 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2021/22:464 Polisutbildningens attraktivitet av Dennis Dioukarev SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Sedan svensk polis omorganiserades från 21 lokala polismyndigheterna och en rikspolisstyrelse till en samlad myndighet har den lokala närvaron av poliser minskat. 2010 fanns det omkring 10 250

Inlämnad: 2021-12-02 Svarsdatum: 2021-12-15 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:464 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 86 kB)

Biståndspolitiken

Skriftlig fråga 2021/22:463 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2021/22:463 Biståndspolitiken av Dennis Dioukarev SD till Statsrådet Matilda Ernkrans S I höständringsbudgeten ger regeringen biståndsbudgeten ett tillskott som stretchar det svenska internationella biståndet till en total summa på 47 miljarder kronor. Nästa år ligger budgeten på 52 miljarder kronor, vilket är mer

Inlämnad: 2021-12-02 Svarsdatum: 2021-12-15 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2021/22:463 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se