Dennis Dioukarev (SD)

Dennis Dioukarev (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 192
Titel Ekonomie studerande.
Född år 1993
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post dennis.dioukarev[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-09
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2014-10-23

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-16 och Riksbanksfullmäktige 14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Göteborg, slutår 12. Civilekonomprogrammet, Linnéuniversitetet, 12-14. Studier på kandidatprogrammet i företagsekonomi, Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Ekonomiassistent, privat sektor, 13-14. Valorganisatör, Sverigedemokratisk ungdom 14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Riksbankskommittén 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Politiskt ansvar vid bostadspolitiska reformförslag

Skriftlig fråga 2021/22:864 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2021/22:864 Politiskt ansvar vid bostadspolitiska reformförslag av Dennis Dioukarev SD till Statsrådet Max Elger S Regeringen har olika instrument för att operativt styra myndigheternas verksamhet. Finansdepartementet har exempelvis satt upp klimatpolitiska mål i regleringsbrev till Finansinspektionen, där syftet

Inlämnad: 2022-01-20 Svarsdatum: 2022-02-02 Besvarare: Statsrådet Max Elger (S)

Skriftlig fråga 2021/22:864 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 78 kB)

Transparens i regeringens pandemihantering

Skriftlig fråga 2021/22:805 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2021/22:805 Transparens i regeringens pandemihantering av Dennis Dioukarev SD till Socialminister Lena Hallengren S Enligt en nyhetsartikel i Dagens Medicin den 13 januari 2022 nekas Coronakommissionen att ta del av beslutsunderlag som ingår i regeringens pandemihantering. Underlaget som efterfrågas är sådant som

Inlämnad: 2022-01-18 Svarsdatum: 2022-01-26 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2021/22:805 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 86 kB)

Reformer för unga vuxna på bostadsmarknaden

Skriftlig fråga 2021/22:652 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2021/22:652 Reformer för unga vuxna på bostadsmarknaden av Dennis Dioukarev SD till Statsrådet Max Elger S Regeringen tillsatte 2020 den pågående utredningen dir. 2020:125 för att se över hur man kan underlätta för förstagångsköpare att komma in på bostadsmarknaden samt föreslå hur ett statligt startlån bör utformas

Inlämnad: 2021-12-16 Svarsdatum: 2022-01-03 Besvarare: Statsrådet Max Elger (S)

Skriftlig fråga 2021/22:652 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se