Ebba Hermansson (SD)

Ebba Hermansson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 331
Född år 1996
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ebba.hermansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundssekreterare, Ungsvenskarna 17-18.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 18-. Suppleant utbildningsutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Civilingenjören Lars Grundqvist och civilingenjören Charlotte Hermansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Mölnlycke, slutår 15.
  • Anställningar

    Informationsassistent, Sverigedemokraterna 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förbättrad kvalitet och stärkt jämställdhet i sexualundervisningen i skolan

Motion 2020/21:185 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:185 av Julia Kronlid m.fl. SD Förbättrad kvalitet och stärkt jämställdhet i sexualundervisningen i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att samlevnad och relationer bör få större utrymme i skolans sex- och samlevnadsundervisning än

2020-09-18

Motion 2020/21:185 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:185 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2019/20:131 Ökat skydd mot hedersrelaterad brottslighet

Motion 2019/20:3586 av Adam Marttinen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3586 av Adam Marttinen m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:131 Ökat skydd mot hedersrelaterad brottslighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ny brottsrubricering för hedersbrott och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2019/20:JuU23
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2019/20:3586 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3586 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (pdf, 84 kB)

med anledning av 2019/20:135 Utvidgad tillträdesrätt för de regionala skyddsombuden

Motion 2019/20:3578 av Magnus Persson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3578 av Magnus Persson m.fl. SD med anledning av 2019/20:135 Utvidgad tillträdesrätt för de regionala skyddsombuden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering I propositionen föreslås en utvidgning av möjligheten att utse regionala skyddsombud med syftet att


Utskottsberedning: 2019/20:AU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2019/20:3578 av Magnus Persson m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3578 av Magnus Persson m.fl. (SD) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se