Ebba Hermansson (SD)

Ebba Hermansson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 331
Född år 1996
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ebba.hermansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ridsportens förutsättningar

Skriftlig fråga 2019/20:157 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:157 Ridsportens förutsättningar av Ebba Hermansson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Omkring en halv miljon människor i Sverige beräknas syssla med någon form av aktiv hästsport. Ridsportens betydelse både för enskilda utövare och för Sverige som hästnation kan inte nog understrykas. Enligt

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:157 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 89 kB)

Jämställd migration

Skriftlig fråga 2019/20:156 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:156 Jämställd migration av Ebba Hermansson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sveriges regering har benämnt sig själva världens första feministiska regering. Som ett led i det har man exempelvis ofta problematiserat de könsskillnader som existerar på bland annat arbetsmarknaden.

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:156 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 86 kB)

Otryggheten bland kvinnor

Skriftlig fråga 2019/20:155 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:155 Otryggheten bland kvinnor av Ebba Hermansson SD till Statsrådet Åsa Lindhagen MP Brås senaste nationella trygghetsundersökning visar att nästan varannan 45 procent kvinna i åldersgruppen 2024 år ofta tagit en annan väg på grund av oro för brott. Motsvarande siffra bland män i samma åldersgrupp är 14

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:155 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se