Edward Riedl (M)

Edward Riedl (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västerbottens län, plats 169
Titel Båtbyggare
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post edward.riedl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-11-16
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 10-. Suppleant trafikutskottet 10 och finansutskottet 10-14. Ordförande i riksdagens fritidsbåtnätverk och luftfartsforum.
  • Föräldrar

    Företagaren Rolf Riedl och distriktssköterskan Elisabeth Riedl.
  • Utbildning

    Storebro Båtbyggarskola. Umeå universitetet.
  • Anställningar

    Industriarbete. Säljare. Taxichaufför.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande i Revisionen för Region Västerbotten.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot och kassör, Moderaternas förbundsstyrelse. Ordförande, Moderaterna i Umeå.
  • Bostadsort

    Umeå

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sanktioner mot Turkiet

Skriftlig fråga 2019/20:161 av Edward Riedl (M)

Fråga 2019/20:161 Sanktioner mot Turkiet av Edward Riedl M till Utrikesminister Ann Linde S Turkiets invasion av Syrien har redan efter bara några dagar inneburit att civila och barn dödats samtidigt som åtskilliga tiotusentals människor fördrivits från gränsområdena. De kurder som nyss stred mot IS är nu under attack

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:161 av Edward Riedl (M) (pdf, 75 kB)

Arbetslöshetsmålet

Interpellation 2019/20:39 av Edward Riedl (M)

Interpellation 2019/20:39 Arbetslöshetsmålet av Edward Riedl M till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Socialdemokraternas viktigaste löfte var att nå EU:s lägsta arbetslöshet 2020, och statsminister Stefan Löfven sa att all politik skulle vägas mot att uppnå det målet. Nu har Sverige sedan 2014 rasat från plats 10

Inlämnad: 2019-10-10 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Interpellation 2019/20:39 av Edward Riedl (M) (pdf, 76 kB)

Stödet till flygplatserna i Norrland

Interpellation 2019/20:36 av Edward Riedl (M)

Interpellation 2019/20:36 Stödet till flygplatserna i Norrland av Edward Riedl M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Regeringen har infört en flygskatt som kommer att generera flera miljarder till statskassan de kommande åren. I samband med att flygskatten infördes lovade regeringen efter massiv kritik att åtminstone

Inlämnad: 2019-10-10 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2019/20:36 av Edward Riedl (M) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se