Elin Segerlind (V)

Elin Segerlind (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 231
Titel Lärarassistent.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post elin.segerlind[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förbud mot pälsdjursuppfödning

Interpellation 2019/20:208 av Elin Segerlind (V)

Interpellation 2019/20:208 Förbud mot pälsdjursuppfödning av Elin Segerlind V till Statsrådet Jennie Nilsson S Nyligen beslutade stortinget i Norge att sätta punkt för den inhemska pälsdjursuppfödningen. Därmed är Norge ett av de 15 länder i Europa som har fattat beslut om att fasa ut eller förbjuda pälsdjursuppfödning.

Inlämnad: 2019-12-12 Svarsdatum: 2020-01-14 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2019/20:208 av Elin Segerlind (V) (pdf, 117 kB)

Utfasning av burar inom äggindustrin

Interpellation 2019/20:139 av Elin Segerlind (V)

Interpellation 2019/20:139 Utfasning av burar inom äggindustrin av Elin Segerlind V till Statsrådet Jennie Nilsson S Den 1 april i år fick Sverige en ny djurskyddslag 2018:1192I lagen förtydligas att djur ska ha möjlighet att utföra sådana beteenden som de är starkt motiverade för och som är viktiga för deras välbefinnande.

Inlämnad: 2019-11-15 Svarsdatum: 2019-12-06 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2019/20:139 av Elin Segerlind (V) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utfasning av burar inom äggindustrin

Regeringen och arbetet för en stark havsrätt

Skriftlig fråga 2019/20:427 av Elin Segerlind (V)

Fråga 2019/20:427 Regeringen och arbetet för en stark havsrätt av Elin Segerlind V till Utrikesminister Ann Linde S Inom FN förhandlas nu ett globalt avtal som ska skydda internationellt vatten från överexploatering och därmed stärka dagens bristande regelverk. Avtalet förväntas vara klart under 2020 och kommer att vara

Inlämnad: 2019-11-15 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:427 av Elin Segerlind (V) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se