Elisabeth Svantesson (M)

Elisabeth Svantesson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län, plats 198
Titel Ekonomie licentiat.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866721
E-post elisabeth.svantesson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2013-09-17 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2013-09-16
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Vice ordförande 2014-12-16 – 2017-10-10
    • Ledamot 2014-12-15 – 2014-12-16
    • Ordförande 2012-06-19 – 2013-09-17
    • Ledamot 2012-06-19 – 2012-06-19
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande 2019-02-28 – 2022-09-26
    • Ordförande 2018-10-02 – 2019-02-28
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Vice ordförande 2017-10-12 – 2018-09-24
    • Ledamot 2017-10-10 – 2017-10-11
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-06-12
    • Suppleant 2009-10-22 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2014-12-15
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-02-14 –
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-06-12
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2014-11-01 – 2018-10-31
    • Vice ordförande 2012-11-01 – 2013-09-17
    • Ledamot 2012-11-01 – 2012-11-01
    • Personlig suppleant 2010-10-26 – 2012-10-31
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2009-11-02 – 2010-12-31
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2012-08-22
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2013-01-22 –
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknadsminister 2013-09-17 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 06-10, ordförande 12-13, vice ordförande 14-. Ledamot finansutskottet 10-12, EU-nämnden 10-12 och vice ordförande socialförsäkringsutskottet 14. Suppleant näringsutskottet 06-10 och finansutskottet 09-10. Ledamot Riksrevisionens styrelse 09-10, Riksrevisionens parlamentariska råd 11-12 och krigsdelegationen 13-. Suppleant styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 10-12, vice ordförande 12-13, ledamot 12 och 14-. Statsråd (arbetsmarknadsminister), Arbetsmarknadsdepartementet 130917-141003.
  • Föräldrar

    Pastorn Alvar Lundin och läraren Karin Lundin.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Östersund, slutår 86. Ekonomlinjen, Högskolan i Örebro, slutår 91. Fil.mag., nationalekonomi, Uppsala universitet 01. Ekonomie licentiat, nationalekonomi, Örebro universitet 06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, ersättare, Uppsala 98-00. Kommunfullmäktig, Örebro 02-06. Ledamot, kommunstyrelsen 02-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:11 Ändringar i kostnadsutjämningen för kommuner och landsting

Motion 2019/20:3385 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3385 av Elisabeth Svantesson m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:11 Ändringar i kostnadsutjämningen för kommuner och landsting Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att den förslagna lagstiftningen träder i kraft den 1 januari 2021. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2019/20:FiU18

Motion 2019/20:3385 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3385 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (pdf, 86 kB)

En utrikespolitik utifrån svenska intressen

Motion 2019/20:2830 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2830 av Ulf Kristersson m.fl. M En utrikespolitik utifrån svenska intressen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges utrikespolitik ska utgå från svenska intressen och värden och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: JuU UU 2019/20:UU2

Motion 2019/20:2830 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 105 kB) Motion 2019/20:2830 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 207 kB)

Trygg och tillgänglig hälso- och sjukvård

Motion 2019/20:2829 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2829 av Ulf Kristersson m.fl. M Trygg och tillgänglig hälso- och sjukvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska ge i uppdrag att brett och samlat utreda vården i syfte att ta fram en ny modell för svensk hälso- och sjukvård


Utskottsberedning: SoU UbU 2019/20:SoU1

Motion 2019/20:2829 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 95 kB) Motion 2019/20:2829 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 175 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se