Eliza Roszkowska Öberg (M)

Eliza Roszkowska Öberg (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel It-projektledare
Född år 1978

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2007-09-18 – 2008-02-29
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-04-11 – 2014-09-29
    • Ledig 2013-11-01 – 2014-04-10
    • Ordinarie 2013-06-01 – 2013-10-31
    • Ledig 2013-03-01 – 2013-05-31
    • Ordinarie 2012-05-01 – 2013-02-28
    • Ledig 2011-10-10 – 2012-04-30
    • Ordinarie 2008-03-01 – 2011-10-09
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2006-10-19 – 2007-09-17
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2008-03-06 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-11-15 – 2008-03-05
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Motverka bluffakturor

Motion 2013/14:Ju408 av Lars-Arne Staxäng m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Ju408 av Lars-Arne Staxäng m.fl. M Motverka bluffakturor M1240 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att motverka bluffakturor till privatpersoner och företag. Motivering Tyvärr har det blivit allt vanligare att kriminella


Utskottsberedning: 2013/14:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ju408 av Lars-Arne Staxäng m.fl. (M) (doc, 58 kB) Motion 2013/14:Ju408 av Lars-Arne Staxäng m.fl. (M) (pdf, 143 kB)

Förbättrat it-arbete inom polisen

Motion 2013/14:Ju314 av Eliza Roszkowska Öberg och Staffan Anger (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Ju314 av Eliza Roszkowska Öberg och Staffan Anger M Förbättrat it-arbete inom polisen M1466 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om möjligheterna att se över polisens och rättsväsendets förutsättningar på it-området.


Utskottsberedning: 2013/14:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ju314 av Eliza Roszkowska Öberg och Staffan Anger (M) (doc, 53 kB) Motion 2013/14:Ju314 av Eliza Roszkowska Öberg och Staffan Anger (M) (pdf, 127 kB)

It-brottslighet

Motion 2013/14:Ju269 av Eliza Roszkowska Öberg (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Ju269 av Eliza Roszkowska Öberg M It-brottslighet M1266 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av hur polisen bättre kan samordna verksamheten med expertis inom den privata sektorn. Motivering I ett samhälle


Utskottsberedning: 2013/14:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ju269 av Eliza Roszkowska Öberg (M) (doc, 56 kB) Motion 2013/14:Ju269 av Eliza Roszkowska Öberg (M) (pdf, 132 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se