Eliza Roszkowska Öberg (M)

Eliza Roszkowska Öberg (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel It-projektledare
Född år 1978

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2007-09-18 – 2008-02-29
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-04-11 – 2014-09-29
    • Ledig 2013-11-01 – 2014-04-10
    • Ordinarie 2013-06-01 – 2013-10-31
    • Ledig 2013-03-01 – 2013-05-31
    • Ordinarie 2012-05-01 – 2013-02-28
    • Ledig 2011-10-10 – 2012-04-30
    • Ordinarie 2008-03-01 – 2011-10-09
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2006-10-19 – 2007-09-17
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2008-03-06 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-11-15 – 2008-03-05
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utredning av IT-brott

Skriftlig fråga 2007/08:1280 av Roszkowska Öberg, Eliza (m)

den 29 maj Fråga 2007/08:1280 Utredning av IT-brott av Eliza Roszkowska Öberg m till justitieminister Beatrice Ask m Antalet IT-brott som begås har mer än fördubblats sedan år 2000 enligt uppgifter i tidningar som bevakar IT-frågor. Tyvärr har brister på resurser att utreda dessa gjort att många anmälningar blivit

Inlämnad: 2008-05-29 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Möjligheter för äldre att fortsätta köra bil

Skriftlig fråga 2007/08:1067 av Roszkowska Öberg, Eliza (m)

den 11 april Fråga 2007/08:1067 Möjligheter för äldre att fortsätta köra bil av Eliza Roszkowska Öberg m till statsrådet Åsa Torstensson c Inom den kommande tioårsperioden kommer över en miljon svenskar att gå i pension. Samtidigt har vårt välstånd ökat vilket möjliggjort fantastiska framsteg inom hälsa och sjukvård.

Inlämnad: 2008-04-11 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Elbilar som miljövänligare alternativ

Skriftlig fråga 2007/08:978 av Roszkowska Öberg, Eliza (m)

den 14 mars Fråga 2007/08:978 Elbilar som miljövänligare alternativ av Eliza Roszkowska Öberg m till statsrådet Åsa Torstensson c För att minska koldioxidutsläppen från transportsektorn räcker det inte med att bara byta till etanolbränslen. Kraftigare reduktioner av utsläppen kräver energikällor som i princip inte

Inlämnad: 2008-03-14 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se