Eliza Roszkowska Öberg (M)

Eliza Roszkowska Öberg (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel It-projektledare
Född år 1978

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2007-09-18 – 2008-02-29
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-04-11 – 2014-09-29
    • Ledig 2013-11-01 – 2014-04-10
    • Ordinarie 2013-06-01 – 2013-10-31
    • Ledig 2013-03-01 – 2013-05-31
    • Ordinarie 2012-05-01 – 2013-02-28
    • Ledig 2011-10-10 – 2012-04-30
    • Ordinarie 2008-03-01 – 2011-10-09
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2006-10-19 – 2007-09-17
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2008-03-06 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-11-15 – 2008-03-05
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

IP v6 i statlig förvaltning

Skriftlig fråga 2008/09:222 av Roszkowska Öberg, Eliza (m)

den 6 november Fråga 2008/09:222 IP v6 i statlig förvaltning av Eliza Roszkowska Öberg m till statsrådet Mats Odell kd Gemensamma regler för kommunikation krävs för att kommunikationen mellan datorer och andra uppkopplade enheter på Internet kan ske. Dessa regler utgör Internetprotokoll, ip. I dag används framför

Inlämnad: 2008-11-06 Besvarare: Mats Odell (KD)

Webbakut för unga

Motion 2008/09:Kr292 av Betty Malmberg och Eliza Roszkowska Öberg (m)

Motion till riksdagen 2008/09:Kr292 av Betty Malmberg och Eliza Roszkowska Öberg m Webbakut för unga m1522 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en webbakut för unga. Motivering De flesta barn och unga i Sverige mår tack och lov mycket bra. Samtidigt


Utskottsberedning: 2008/09:KrU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Kr292 av Betty Malmberg och Eliza Roszkowska Öberg (m) (doc, 38 kB)

Reklamregler för kommersiella tv-kanaler

Motion 2008/09:K305 av Eliza Roszkowska Öberg (m)

Motion till riksdagen 2008/09:K305 av Eliza Roszkowska Öberg m Reklamregler för kommersiella tv-kanaler m1874 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att harmonisera reklamregler för kommersiella tv-kanaler. Motivering Idag finns ett strikt regelverk


Utskottsberedning: 2008/09:KU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:K305 av Eliza Roszkowska Öberg (m) (doc, 37 kB) Motion 2008/09:K305 av Eliza Roszkowska Öberg (m) (pdf, 120 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se