Eliza Roszkowska Öberg (M)

Eliza Roszkowska Öberg (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel It-projektledare
Född år 1978

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2007-09-18 – 2008-02-29
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-04-11 – 2014-09-29
    • Ledig 2013-11-01 – 2014-04-10
    • Ordinarie 2013-06-01 – 2013-10-31
    • Ledig 2013-03-01 – 2013-05-31
    • Ordinarie 2012-05-01 – 2013-02-28
    • Ledig 2011-10-10 – 2012-04-30
    • Ordinarie 2008-03-01 – 2011-10-09
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2006-10-19 – 2007-09-17
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2008-03-06 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-11-15 – 2008-03-05
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

IT i skolan

Motion 2009/10:Ub309 av Eliza Roszkowska Öberg (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub309 av Eliza Roszkowska Öberg m IT i skolan m1042 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att förstärka IT i skolan. Motivering Dagens skolelever behöver delvis andra kunskaper och färdigheter än elever behövde för


Utskottsberedning: 2009/10:UbU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ub309 av Eliza Roszkowska Öberg (m) (doc, 39 kB) Motion 2009/10:Ub309 av Eliza Roszkowska Öberg (m) (pdf, 127 kB)

Nordiska rådet

Motion 2009/10:U268 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:U268 av Jan-Evert Rådhström m.fl. m Nordiska rådet m1554 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Nordiska rådet ska avskaffas. Motivering När Nordiska rådet bildades 1952 skedde det i en tid av oro och i kölvattnet


Utskottsberedning: 2009/10:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:U268 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (m) (doc, 55 kB) Motion 2009/10:U268 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (m) (pdf, 161 kB)

Utveckling av IT-forskningen

Motion 2009/10:Ub382 av Eliza Roszkowska Öberg (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub382 av Eliza Roszkowska Öberg m Utveckling av IT-forskningen m1792 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utveckla IT-forskningen. Motivering Alliansregeringen genomför under mandatperioden historiskt stora satsningar


Utskottsberedning: 2009/10:UbU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ub382 av Eliza Roszkowska Öberg (m) (doc, 36 kB) Motion 2009/10:Ub382 av Eliza Roszkowska Öberg (m) (pdf, 134 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se