Eliza Roszkowska Öberg (M)

Eliza Roszkowska Öberg (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel It-projektledare
Född år 1978

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2007-09-18 – 2008-02-29
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-04-11 – 2014-09-29
    • Ledig 2013-11-01 – 2014-04-10
    • Ordinarie 2013-06-01 – 2013-10-31
    • Ledig 2013-03-01 – 2013-05-31
    • Ordinarie 2012-05-01 – 2013-02-28
    • Ledig 2011-10-10 – 2012-04-30
    • Ordinarie 2008-03-01 – 2011-10-09
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2006-10-19 – 2007-09-17
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2008-03-06 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-11-15 – 2008-03-05
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

En effektiv europeisk digital inre marknad

Motion 2012/13:T341 av Eliza Roszkowska Öberg (M)

Motion till riksdagen 2012/13:T341 av Eliza Roszkowska Öberg M En effektiv europeisk digital inre marknad Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en effektiv europeisk digital inre marknad. Motivering I en globaliserad


Utskottsberedning: 2012/13:NU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:T341 av Eliza Roszkowska Öberg (M) (doc, 58 kB) Motion 2012/13:T341 av Eliza Roszkowska Öberg (M) (pdf, 160 kB)

Omskärelse av barn

Motion 2012/13:So465 av Eliza Roszkowska Öberg och Finn Bengtsson (M)

Motion till riksdagen 2012/13:So465 av Eliza Roszkowska Öberg och Finn Bengtsson M Omskärelse av barn Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om omskärelse av barn. Motivering Idag råder förbud mot att, på flickor, genom


Utskottsberedning: 2012/13:SoU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:So465 av Eliza Roszkowska Öberg och Finn Bengtsson (M) (doc, 55 kB) Motion 2012/13:So465 av Eliza Roszkowska Öberg och Finn Bengtsson (M) (pdf, 130 kB)

Ersättning för tekniskt stöd för riksdagsledamöter

Motion 2012/13:K291 av Eliza Roszkowska Öberg (M)

Motion till riksdagen 2012/13:K291 av Eliza Roszkowska Öberg M Ersättning för tekniskt stöd för riksdagsledamöter Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för riksdagsstyrelsen som sin mening vad som anförs i motionen om ersättning för tekniskt stöd för riksdagsledamöter. Motivering


Utskottsberedning: 2012/13:KU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:K291 av Eliza Roszkowska Öberg (M) (doc, 53 kB) Motion 2012/13:K291 av Eliza Roszkowska Öberg (M) (pdf, 125 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se