Ellen Juntti (M)

Ellen Juntti (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 266
Titel Kriminalinspektör.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866448
E-post ellen.juntti[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-04-12 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-02-18 – 2019-04-11
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2019-02-17
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2019-05-10 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-05-10
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Suppleant socialutskottet 10-14, kulturutskottet 10- och justitieutskottet 14-.
  • Utbildning

    Grundskola, Juoksengi och Övertorneå 65-74. Tornedalsgymnasieskola, Haparanda 74- 76. Polisskolan, Ulriksdal, Stockholm 77-78.
  • Anställningar

    Polismyndigheten i Västra Götaland.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Kriminalvårdens insynsråd 15- . Kriminalvårdens personansvarsnämnd 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Härryda 02-06. Suppleant, kommunstyrelsen, Härryda 02-06. Ordförande, sociala beredningen, Härryda 02-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skrivelse 2019/20:3 Riksrevisionens rapport om myndighetsgemensamt arbete mot organiserad brottslighet

Motion 2019/20:3392 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3392 av Johan Forssell m.fl. M med anledning av skrivelse 2019/20:3 Riksrevisionens rapport om myndighetsgemensamt arbete mot organiserad brottslighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regelbundet samordna det myndighetsgemensamma arbetet

2019-10-16

Motion 2019/20:3392 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 90 kB) Motion 2019/20:3392 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 82 kB)

Begränsning av försörjningsstöd och bidrag till den som inte är svensk medborgare

Motion 2019/20:2442 av Jan Ericson och Ellen Juntti (båda M)

Motion till riksdagen 2019/20:2442 av Jan Ericson och Ellen Juntti båda M Begränsning av försörjningsstöd och bidrag till den som inte är svensk medborgare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en begränsning av försörjningsstöd och bidrag till den som inte är svensk medborgare,


Utskottsberedning: SoU

Motion 2019/20:2442 av Jan Ericson och Ellen Juntti (båda M) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:2442 av Jan Ericson och Ellen Juntti (båda M) (pdf, 71 kB)

Återtagande av tillfälligt uppehållstillstånd vid semester i forna hemlandet

Motion 2019/20:2417 av Jan Ericson och Ellen Juntti (båda M)

Motion till riksdagen 2019/20:2417 av Jan Ericson och Ellen Juntti båda M Återtagande av tillfälligt uppehållstillstånd vid semester i forna hemlandet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om återtagande av tillfälligt uppehållstillstånd vid semester i hemlandet och tillkännager


Utskottsberedning: SfU

Motion 2019/20:2417 av Jan Ericson och Ellen Juntti (båda M) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:2417 av Jan Ericson och Ellen Juntti (båda M) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se