Emil Källström (C)

Emil Källström (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västernorrlands län, plats 136
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post emil.kallstrom[på]riksdagen.se
Sociala medier: Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-10-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-09-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2010-11-01 – 2014-10-31
    • Valberedningen

    • Ledamot 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 10-11, justitieutskottet 10-14, utbildningsutskottet 10-14, finansutskottet 11-14 och EU-nämnden 14-. Ledamot styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 10-14.
  • Föräldrar

    Koncernchefen Anders Källström och kommunalrådet Anna-Britta Åkerlind.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Örnsköldsvik, slutår 06. Civilekonom, Stockholm 12.
  • Anställningar

    Säljare, Tidningen Nordsverige 04-06. Projektassistent, Malux Sweden 07-08. Säljare, Atlantis AB 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örnsköldsvik 06-. Suppleant, kultur- och fritidsnämnden 05-06, ledamot 06-08.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsstyrelseledamot, Förbundet Vi Unga 08-12, vice förbundsordförande 09-10.
  • Litteratur

    Öppna Norrlandsfönstret (10, tillsammans med andra). Håll gränsen! (14, redaktör).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Den svenska basindustrin

Motion 2019/20:3252 av Helena Lindahl m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3252 av Helena Lindahl m.fl. C Den svenska basindustrin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kartlägga och möta de hinder som finns i vägen för Sveriges basindustrier och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: MJU NU TU UbU

Motion 2019/20:3252 av Helena Lindahl m.fl. (C) (docx, 75 kB) Motion 2019/20:3252 av Helena Lindahl m.fl. (C) (pdf, 93 kB)

Ansvar och resultat för klimat och miljö

Motion 2019/20:3107 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3107 av Annie Lööf m.fl. C Ansvar och resultat för klimat och miljö Sammanfattning Världens utsläpp måste minska. Men trots att nästan alla världens länder står bakom Parisavtalets klimatmål så ökar utsläppen, i Sverige, i Europa och i världen. Runt om i världen samlas unga människor för


Utskottsberedning: CU FiU MJU NU SkU TU

Motion 2019/20:3107 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 95 kB) Motion 2019/20:3107 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 152 kB)

Frihetsreformer för Sveriges landsbygd

Motion 2019/20:3106 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3106 av Annie Lööf m.fl. C Frihetsreformer för Sveriges landsbygd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att myndigheters service gentemot människor och företag bör förbättras genom att fler främjandeuppdrag formuleras och tillkännager detta


Utskottsberedning: CU FiU FöU JuU MJU NU SkU TU UbU

Motion 2019/20:3106 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 86 kB) Motion 2019/20:3106 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 141 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se