Emil Källström (C)

Emil Källström (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västernorrlands län, plats 136
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post emil.kallstrom[på]riksdagen.se
Sociala medier: Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-10-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-09-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2010-11-01 – 2014-10-31
    • Valberedningen

    • Ledamot 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 10-11, justitieutskottet 10-14, utbildningsutskottet 10-14, finansutskottet 11-14 och EU-nämnden 14-. Ledamot styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 10-14.
  • Föräldrar

    Koncernchefen Anders Källström och kommunalrådet Anna-Britta Åkerlind.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Örnsköldsvik, slutår 06. Civilekonom, Stockholm 12.
  • Anställningar

    Säljare, Tidningen Nordsverige 04-06. Projektassistent, Malux Sweden 07-08. Säljare, Atlantis AB 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örnsköldsvik 06-. Suppleant, kultur- och fritidsnämnden 05-06, ledamot 06-08.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsstyrelseledamot, Förbundet Vi Unga 08-12, vice förbundsordförande 09-10.
  • Litteratur

    Öppna Norrlandsfönstret (10, tillsammans med andra). Håll gränsen! (14, redaktör).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition

Motion 2015/16:3404 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2015/16:3404 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering 1.Sverige behöver en ny reformagenda 2.Utsikter för svensk ekonomi 2.1 Långsam internationell återhämtning 2.2 Stora strukturella obalanser


Utskottsberedning: 2015/16:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3404 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 553 kB) Motion 2015/16:3404 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 810 kB)

AP-fondernas verksamhet

Skriftlig fråga 2015/16:1093 av Emil Källström (C)

Fråga 2015/16:1093 AP-fondernas verksamhet av Emil Källström C till Statsrådet Per Bolund MP AP-fonderna har ett av samhällets viktigaste uppdrag. De förvaltar kapitalet för våra allmänna pensioner och bidrar med sin verksamhet positivt till den långsiktiga finansieringen av inkomstpensionssystemet. Det svenska pensionssystemet

Inlämnad: 2016-04-12 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1093 av Emil Källström (C) (pdf, 78 kB)

Ingångsjobb

Skriftlig fråga 2015/16:816 av Emil Källström (C)

Fråga 2015/16:816 Ingångsjobb av Emil Källström C till Finansminister Magdalena Andersson S Migrationsfrågor har sedan i höstas stått i den politiska debattens centrum. Oavsett storleken på framtida migrationsströmmar finns det i dag hundratusentals människor som snabbt måste komma in i det svenska samhället. Och vägen

Inlämnad: 2016-02-17 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:816 av Emil Källström (C) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se