Emil Källström (C)

Emil Källström (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västernorrlands län, plats 136
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post emil.kallstrom[på]riksdagen.se
Sociala medier: Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-10-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-09-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2010-11-01 – 2014-10-31
    • Valberedningen

    • Ledamot 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 10-11, justitieutskottet 10-14, utbildningsutskottet 10-14, finansutskottet 11-14 och EU-nämnden 14-. Ledamot styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 10-14.
  • Föräldrar

    Koncernchefen Anders Källström och kommunalrådet Anna-Britta Åkerlind.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Örnsköldsvik, slutår 06. Civilekonom, Stockholm 12.
  • Anställningar

    Säljare, Tidningen Nordsverige 04-06. Projektassistent, Malux Sweden 07-08. Säljare, Atlantis AB 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örnsköldsvik 06-. Suppleant, kultur- och fritidsnämnden 05-06, ledamot 06-08.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsstyrelseledamot, Förbundet Vi Unga 08-12, vice förbundsordförande 09-10.
  • Litteratur

    Öppna Norrlandsfönstret (10, tillsammans med andra). Håll gränsen! (14, redaktör).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Miljöåtgärder i vattenkraften

Skriftlig fråga 2017/18:1342 av Emil Källström (C)

Fråga 2017/18:1342 Miljöåtgärder i vattenkraften av Emil Källström C till Miljöminister Karolina Skog MP Nyligen presenterade regeringen ett förslag till ny lagstiftning för miljöprövning av vattenkraften prop. 2017/18:243 Vattenmiljö och vattenkraft Den nya lagstiftningen är ett resultat av energiöverenskommelsen som

Inlämnad: 2018-05-23 Svarsdatum: 2018-05-30 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1342 av Emil Källström (C) (pdf, 104 kB)

Möjligheter för sparbanker att öka sin kapitalbas genom att ge ut sparbanksbevis

Skriftlig fråga 2011/12:502 av Källström, Emil (C)

den 30 mars Fråga 2011/12:502 Möjligheter för sparbanker att öka sin kapitalbas genom att ge ut sparbanksbevis av Emil Källström C till statsrådet Peter Norman M För landsbygden, mindre städer och ett lokalt näringsliv har de lokala sparbankerna en stor betydelse. Sparbankerna är uttalat lokala vilket för med

Inlämnad: 2012-03-30 Besvarare: Peter Norman (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se