Emma Nohrén (MP)

Emma Nohrén (MP)

Tillgänglig ersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Fil.mag. marinbiologi.
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2016-06-28 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-01

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 14-, EU-nämnden 14-16 och utrikesutskottet 16-.
  • Föräldrar

    Hans Nohrén och Gerd Nohrén, f. Nordén.
  • Utbildning

    Naturvetenskapliga programmet med inriktning marinbiologi, Gullmarsgymnasiet 96-00. Utbytesstudent vid Suratthani School, Thailand 98-99. Fil.mag. marinbiologi med inriktning marin ekologi, Göteborgs universitet 01-04. Doktorand vid institutionen för marin ekologi, Göteborgs universitet 04-.
  • Anställningar

    Servitris, biträde, kallskänka m.m. inom restaurang och café 96-01. Guide och akvarietekniker vid Havets Hus i Lysekil AB, säsongsarbete 96-01. Camp director och lärare, Amsam Youth Centre, Thailand 00-01. Doktorand vid institutionen för marin ekologi, Göteborgs universitet (varav 20-25 procent undervisning) 04-09. Akvariechef vid Havets Hus i Lysekil AB 09-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Gentekniknämnden 14-. Ledamot, Havs- och vattenmyndighetens insynsråd 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lysekil 10-14. Nämndeman, Uddevalla tingsrätt 11-. Ledamot, socialnämnden, Lysekil 08-11. Ledamot, socialnämndens arbetsutskott 11. Ledamot, individ- och myndighetsnämnden, Lysekil 11-14. Ledamot, miljöberedningen, Lysekil 11-14. Ledamot, miljönämnden i mellersta Bohuslän 13. Ledamot, gemensam it-nämnd, Lysekil 14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förtroenderådet, ledamot för Miljöpartiet i Bohuslän 12-14. Styrelseledamot, arbetsutskottet Miljöpartiet i Bohuslän 12-15. Språkrör, Miljöpartiet i Lysekil 11-14. Ordförande, Naturskyddsföreningen i Bohuslän (ca 17 000 medlemmar) 10-12. Ordförande, Naturskyddsföreningen i Lysekil-Munkedal 09-14. Ersättare i European Green Party 15-. Styrelseledamot, Stiftelsen de 5 Stora 15-.
  • Litteratur

    Spatial patterns in community structure of motile epibenthic fauna in coastal habitats along the Skagerrak-Baltic salinity gradient (09, tillsammans med andra), Estuarine, Coastal and Shelf Science (10, tillsammans med andra), Response of epibenthic faunal assemblages to varying vegetation structures and habitat patch size. Aquatic Biology.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2015/16:443 av Daniel Bäckström (C) 5 april 2016 Åtgärder för att säkerställa en hållbar rovdjursförvaltning
Interpellationsdebatt 2015/16:439 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) 5 april 2016 Förändring i jaktförordningen
Interpellationsdebatt 2015/16:409 av Sten Bergheden (M) 5 april 2016 Fungerande rovdjursförvaltning
Interpellationsdebatt 2015/16:210 av Christian Holm Barenfeld (M) 21 januari 2016 Jakt- och vargsituationen i Värmland

Vargpolitiken

Interpellation 2014/15:263 av Daniel Bäckström (C)

Interpellation 2014/15:263 Vargpolitiken av Daniel Bäckström C till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Under januari månad har människor i mitt hemlän Värmland för första gången på länge kunnat ägna sig åt en aktiv förvaltning av varg. Att man ska kunna göra detta är en förutsättning för att kunna bo och verka i mina delar

Inlämnad: 2015-02-06 Besvarare: Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2014/15:263 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 74 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vargpolitiken

Djuromsorgsprogrammet för grisar

Interpellation 2014/15:241 av Jens Holm (V)

Interpellation 2014/15:241 Djuromsorgsprogrammet för grisar av Jens Holm V till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Sveriges Grisföretagare har genomfört ett storskaligt projekt för att hitta effektivare uppfödningsmetoder inom svensk grisproduktion. Projektet, som kallas Djuromsorgsprogrammet, omfattar 4 400 suggor och tiotusentals

Inlämnad: 2015-01-30 Besvarare: Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2014/15:241 av Jens Holm (V) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Djuromsorgsprogrammet för grisar

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se