Eric Palmqvist (SD)

Eric Palmqvist (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Norrbottens län, plats 313
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post eric.palmqvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 16 januari 2020 Frågestund
Debatt om förslag 2019/20:NU2 12 december 2019 Utgiftsområde 19 Regional tillväxt
Frågestund 5 december 2019 Frågestund
Debatt om förslag 2018/19:NU11 8 maj 2019 Mineralpolitik

Beskattning av husbilar

Interpellation 2019/20:237 av Eric Palmqvist (SD)

Interpellation 2019/20:237 Beskattning av husbilar av Eric Palmqvist SD till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringen har beslutat att införa en så kallad bonusmalus-modell på fordonsskatten för personbilar. Detta i syfte att stimulera nybilsköparna att köpa nya fordon med låg klimatpåverkan. Skattemodellen omfattar

Inlämnad: 2019-12-19 Svarsdatum: 2020-02-07 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:237 av Eric Palmqvist (SD) (pdf, 100 kB)

Skatt på husbilar

Skriftlig fråga 2019/20:474 av Eric Palmqvist (SD)

Fråga 2019/20:474 Skatt på husbilar av Eric Palmqvist SD till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringen har beslutat att införa en så kallad bonusmalus-modell på fordonsskatten för personbilar. Detta i syfte att stimulera nybilsköparna att köpa nya bilar med lägre klimatpåverkan. Skattemodellen omfattar alla nya

Inlämnad: 2019-11-20 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:474 av Eric Palmqvist (SD) (pdf, 100 kB)

Upphandling av operatör till kommunal flygplats

Skriftlig fråga 2019/20:435 av Eric Palmqvist (SD)

Fråga 2019/20:435 Upphandling av operatör till kommunal flygplats av Eric Palmqvist SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S I min hemkommun i Norrbottens inland finns en kommunal flygplats med trafikplikt. Flygplatsen anses utgöra ett nationellt intresse då den inte bara nyttjas för passagerartrafik utan även för

Inlämnad: 2019-11-18 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:435 av Eric Palmqvist (SD) (pdf, 92 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se