Eric Westroth (SD)

Eric Westroth (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 126
Titel Företagare.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post eric.westroth[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:SkU25 18 juni 2019 Beskattning av uthyrning av vårdpersonal
Debatt om förslag 2018/19:SkU21 28 maj 2019 Återinförd skattereduktion för gåvor till ideell verksamhet
Debatt om förslag 2018/19:SkU18 15 maj 2019 Avskaffad särskild löneskatt för äldre
Frågestund 9 maj 2019 Frågestund

Beskattning av husbilar

Skriftlig fråga 2019/20:418 av Eric Westroth (SD)

Fråga 2019/20:418 Beskattning av husbilar av Eric Westroth SD till Finansminister Magdalena Andersson S Att skatten för husbilar nu ska räknas enligt WLTP kommer tillsammans med regeringens bonusmalus-system att medföra en orimligt hög beskattningsnivå för många nyregistrerade husbilar. Husbilen är för sin ägare ett fritidsredskap

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:418 av Eric Westroth (SD) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2019/20:32 Skatt på avfallsförbränning

Motion 2019/20:3422 av Eric Westroth m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3422 av Eric Westroth m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:32 Skatt på avfallsförbränning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Regeringen planerar att införa en skatt på avfallsförbränning, vagt motiverad med klimathänsyn och strävan efter nollutsläpp


Utskottsberedning: 2019/20:SkU12

Motion 2019/20:3422 av Eric Westroth m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3422 av Eric Westroth m.fl. (SD) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2019/20:24 Sänkt skatt på drivmedel

Motion 2019/20:3419 av Eric Westroth m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3419 av Eric Westroth m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:24 Sänkt skatt på drivmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inte höja skatten på drivmedel och tillkännager detta för regeringen. Motivering Ingen ifrågasätter att bränsle


Utskottsberedning: 2019/20:SkU15

Motion 2019/20:3419 av Eric Westroth m.fl. (SD) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3419 av Eric Westroth m.fl. (SD) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se