Erik Andersson (M)

Erik Andersson (M)

Avgången riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel Ekonomie kandidat.
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-11-11

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-11-11
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2016-10-28 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-03-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2016-01-22 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-11-11
    • Valberedningen

    • Suppleant 2016-10-26 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant skatteutskottet 14-, konstitutionsutskottet 15- och arbetsmarknadsutskottet 16-.
  • Utbildning

    Ekonomie kandidat från programmet politik, ekonomi och organisation vid Södertörns högskola. Examensår 01.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Kommunförbundet Norrvatten 10. Ordförande, Moderaterna i Täby 15-.
  • Anställningar

    Revisorsassistent, Ranby Revisorer 01. Biträdande borgarrådssekreterare 01-02. Enhetschef, trafikkontoret i Stockholms kommun 02-05. Kommunalråd och ordförande, socialnämnden 05. Avdelningschef tillstånd/parkeringsavdelningen, trafikkontoret Stockholms kommun 05-08. Kommunalråd och ordförande, stadsbyggnadsnämnden 08-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Tullverkets insynsråd.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Täby 94-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:432 av Erik Andersson (M) 18 maj 2018 Vårdköerna i Sverige
Debatt om förslag 2017/18:AU10 2 maj 2018 Jämställdhet och åtgärder mot diskriminering
Debatt om förslag 2017/18:AU8 8 mars 2018 Arbetsmiljö och arbetstid
Interpellationsdebatt 2017/18:270 av Lars Beckman (M) 23 januari 2018 Vinstförbud

Vårdköerna i Sverige

Interpellation 2017/18:432 av Erik Andersson (M)

Interpellation 2017/18:432 Vårdköerna i Sverige av Erik Andersson M till Socialminister Annika Strandhäll S Efter nära fyra år med en rödgrön regering och avskaffad kömiljard har Sverige bland Europas längsta väntetider i vården. Tidigare, mellan 2007 och 2014, halverades köerna när det var Alliansen som styrde landet.

Inlämnad: 2018-03-14 Svarsdatum: 2018-05-18 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:432 av Erik Andersson (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vårdköerna i Sverige

Vinstförbud

Interpellation 2017/18:270 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2017/18:270 Vinstförbud av Lars Beckman M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S I Gävle kommun tillhandahålls 23 procent av alla platser i grund- och gymnasieskolan av privata företag. 32 procent av alla platser i särskilt boende för äldre tillhandahålls vidare av privata företag. I Region Gävleborg sker

Inlämnad: 2017-12-07 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:270 av Lars Beckman (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vinstförbud

Vinstförbudets påverkan på jämställdheten

Interpellation 2017/18:256 av Erik Andersson (M)

Interpellation 2017/18:256 Vinstförbudets påverkan på jämställdheten av Erik Andersson M till Statsrådet Åsa Regnér S I september i år meddelades det att regeringen tillsammans med Vänsterpartiet har nått en överenskommelse om att stoppa vinster i välfärden en överenskommelse och ett beslut som bygger på den mycket kritiserade

Inlämnad: 2017-12-01 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:256 av Erik Andersson (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vinstförbudets påverkan på jämställdheten

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se