Erik Andersson (M)

Erik Andersson (M)

Avgången riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel Ekonomie kandidat.
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-11-11

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-11-11
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2016-10-28 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-03-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2016-01-22 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-11-11
    • Valberedningen

    • Suppleant 2016-10-26 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant skatteutskottet 14-, konstitutionsutskottet 15- och arbetsmarknadsutskottet 16-.
  • Utbildning

    Ekonomie kandidat från programmet politik, ekonomi och organisation vid Södertörns högskola. Examensår 01.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Kommunförbundet Norrvatten 10. Ordförande, Moderaterna i Täby 15-.
  • Anställningar

    Revisorsassistent, Ranby Revisorer 01. Biträdande borgarrådssekreterare 01-02. Enhetschef, trafikkontoret i Stockholms kommun 02-05. Kommunalråd och ordförande, socialnämnden 05. Avdelningschef tillstånd/parkeringsavdelningen, trafikkontoret Stockholms kommun 05-08. Kommunalråd och ordförande, stadsbyggnadsnämnden 08-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Tullverkets insynsråd.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Täby 94-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:432 av Erik Andersson (M) 18 maj 2018 Vårdköerna i Sverige
Debatt om förslag 2017/18:AU10 2 maj 2018 Jämställdhet och åtgärder mot diskriminering
Debatt om förslag 2017/18:AU8 8 mars 2018 Arbetsmiljö och arbetstid
Interpellationsdebatt 2017/18:270 av Lars Beckman (M) 23 januari 2018 Vinstförbud

Bensinskatten

Interpellation 2014/15:764 av Maria Malmer Stenergard (M)

Interpellation 2014/15:764 Bensinskatten av Maria Malmer Stenergard M till Finansminister Magdalena Andersson S Före valet 2014 konstaterade finansministern, då Socialdemokraternas ekonomisk-politiska talesperson, att det är dyrt att köra bil i Sverige. Ett citat av Magdalena Andersson i DN från den 3 oktober 2013 lyder:

Inlämnad: 2015-09-08 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2014/15:764 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bensinskatten

Höjda skatter på bensin och diesel

Interpellation 2014/15:743 av Aron Modig (KD)

Interpellation 2014/15:743 Höjda skatter på bensin och diesel av Aron Modig KD till Finansminister Magdalena Andersson S Inför valet förra året var Socialdemokraterna tydliga med att man inte avsåg att höja skatten på bensin exempelvis i Ekonomidebatten i SVT den 17 augustiEfter valet svängde emellertid partiet och driver

Inlämnad: 2015-07-27 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2014/15:743 av Aron Modig (KD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Höjda skatter på bensin och diesel

Regeringens nya skatt på grön el- och solcellsanläggningar

Interpellation 2014/15:700 av Erik Andersson (M)

Interpellation 2014/15:700 Regeringens nya skatt på grön el- och solcellsanläggningar av Erik Andersson M till Finansminister Magdalena Andersson S Överraskande har regeringen föreslagit att större solcellsanläggningar ska få betala en ny skatt om 30 öre per kilowattimme från och med den 1 juli 2016. Det är förvånande

Inlämnad: 2015-06-10 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2014/15:700 av Erik Andersson (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens nya skatt på grön el- och solcellsanläggningar

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se