Erik Andersson (M)

Erik Andersson (M)

Avgången riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel Ekonomie kandidat.
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-11-11

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-11-11
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2016-10-28 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-03-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2016-01-22 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-11-11
    • Valberedningen

    • Suppleant 2016-10-26 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant skatteutskottet 14-, konstitutionsutskottet 15- och arbetsmarknadsutskottet 16-.
  • Utbildning

    Ekonomie kandidat från programmet politik, ekonomi och organisation vid Södertörns högskola. Examensår 01.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Kommunförbundet Norrvatten 10. Ordförande, Moderaterna i Täby 15-.
  • Anställningar

    Revisorsassistent, Ranby Revisorer 01. Biträdande borgarrådssekreterare 01-02. Enhetschef, trafikkontoret i Stockholms kommun 02-05. Kommunalråd och ordförande, socialnämnden 05. Avdelningschef tillstånd/parkeringsavdelningen, trafikkontoret Stockholms kommun 05-08. Kommunalråd och ordförande, stadsbyggnadsnämnden 08-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Tullverkets insynsråd.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Täby 94-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:432 av Erik Andersson (M) 18 maj 2018 Vårdköerna i Sverige
Debatt om förslag 2017/18:AU10 2 maj 2018 Jämställdhet och åtgärder mot diskriminering
Debatt om förslag 2017/18:AU8 8 mars 2018 Arbetsmiljö och arbetstid
Interpellationsdebatt 2017/18:270 av Lars Beckman (M) 23 januari 2018 Vinstförbud

Ränteavdragen

Interpellation 2015/16:778 av Fredrik Schulte (M)

Interpellation 2015/16:778 Ränteavdragen av Fredrik Schulte M till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringens syn på ränteavdragen har under det senaste året varit allt annat än tydlig. I valrörelsen lovade Magdalena Andersson S att inte röra dem. I början av 2016 deklarerade dock dåvarande bostadsministern Mehmet

Inlämnad: 2016-09-01 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2015/16:778 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ränteavdragen

Återinförande av förmögenhetsskatt

Interpellation 2015/16:777 av Fredrik Schulte (M)

Interpellation 2015/16:777 Återinförande av förmögenhetsskatt av Fredrik Schulte M till Finansminister Magdalena Andersson S Det påstås att den tidigare socialdemokratiske statsministern Göran Persson i förhandling inför statsbudgeten för 2004 gav Vänsterpartiet valet att välja vilken av arvs- och gåvoskatten eller förmögenhetsskatten

Inlämnad: 2016-09-01 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2015/16:777 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 84 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Återinförande av förmögenhetsskatt

Lättnader i plan- och bygglagen

Interpellation 2015/16:733 av Erik Andersson (M)

Interpellation 2015/16:733 Lättnader i plan- och bygglagen av Erik Andersson M till Statsrådet Peter Eriksson MP En av de viktigaste förutsättningarna för jobb och tillväxt i Sverige är att människor har någonstans att bo. Tyvärr har de krångliga reglerna för bostadsbyggandet lett till att delar av vårt land, inte minst

Inlämnad: 2016-06-14 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2015/16:733 av Erik Andersson (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lättnader i plan- och bygglagen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se