Erik Andersson (M)

Erik Andersson (M)

Avgången riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel Ekonomie kandidat.
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-11-11

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-11-11
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2016-10-28 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-03-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2016-01-22 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-11-11
    • Valberedningen

    • Suppleant 2016-10-26 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant skatteutskottet 14-, konstitutionsutskottet 15- och arbetsmarknadsutskottet 16-.
  • Utbildning

    Ekonomie kandidat från programmet politik, ekonomi och organisation vid Södertörns högskola. Examensår 01.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Kommunförbundet Norrvatten 10. Ordförande, Moderaterna i Täby 15-.
  • Anställningar

    Revisorsassistent, Ranby Revisorer 01. Biträdande borgarrådssekreterare 01-02. Enhetschef, trafikkontoret i Stockholms kommun 02-05. Kommunalråd och ordförande, socialnämnden 05. Avdelningschef tillstånd/parkeringsavdelningen, trafikkontoret Stockholms kommun 05-08. Kommunalråd och ordförande, stadsbyggnadsnämnden 08-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Tullverkets insynsråd.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Täby 94-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:432 av Erik Andersson (M) 18 maj 2018 Vårdköerna i Sverige
Debatt om förslag 2017/18:AU10 2 maj 2018 Jämställdhet och åtgärder mot diskriminering
Debatt om förslag 2017/18:AU8 8 mars 2018 Arbetsmiljö och arbetstid
Interpellationsdebatt 2017/18:270 av Lars Beckman (M) 23 januari 2018 Vinstförbud

Vinstbegränsning i skolan

Interpellation 2016/17:625 av Maria Stockhaus (M)

Interpellation 2016/17:625 Vinstbegränsning i skolan av Maria Stockhaus M till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Den 3 september 2017 meddelade regeringen att man tillsammans med Vänsterpartiet gjort en överenskommelse om att stoppa vinster i välfärdenBeslutet bygger bland annat på Reepalus hårt kritiserade väldfärdutredning.

Inlämnad: 2017-09-08 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2016/17:625 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vinstbegränsning i skolan

Ett ökat antal arbetslösa

Interpellation 2016/17:561 av Erik Andersson (M)

Interpellation 2016/17:561 Ett ökat antal arbetslösa av Erik Andersson M till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Antalet arbetslösa ökar nu för första gången sedan 2013. Arbetsförmedlingen kallar detta för ett trendbrott. Samtidigt minskar andelen långtidsarbetslösa som får aktivitet genom Arbetsförmedlingen.

Inlämnad: 2017-06-02 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2016/17:561 av Erik Andersson (M) (pdf, 66 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ett ökat antal arbetslösa

Införande av ett alterneringsår

Interpellation 2016/17:560 av Christian Holm Barenfeld (M)

Interpellation 2016/17:560 Införande av ett alterneringsår av Christian Holm Barenfeld M till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Sverige står inför stora utmaningar när det gäller att öka antalet arbetade timmar i ekonomin för att klara framtidens välfärd och pensioner. När internationell konkurrens

Inlämnad: 2017-06-02 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2016/17:560 av Christian Holm Barenfeld (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Införande av ett alterneringsår

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se