Erik Arthur Egervärn (C)

Erik Arthur Egervärn (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Titel fil.kand.,adjunkt
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Ordinarie 1982-04-19 – 1982-05-19
    • Ordinarie 1981-11-01 – 1981-11-30
    • Ordinarie 1981-03-10 – 1981-04-10
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-10-15 – 1992-11-19
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1992-10-15 – 1992-11-19
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1992-10-15 – 1992-11-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1996/97:139 Skydd mot extraterritoriell lagstiftning som antas av ett tredje land

Motion 1996/97:U23 av Anders Svärd m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1996/97:U23 av Anders Svärd m.fl. c med anledning av prop. 1996/97:139 Skydd mot extraterritoriell lagstiftning som antas av ett tredje land Ett viktigt mål för svensk handelspolitik är att främja frihandel. USA:s beslut att införa extraterritoriell lagstiftning som ett medel att stärka sin handelsblockad


Utskottsberedning: -----1996/97:UU4 1997/98:UU4
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

med anledning av skr. 1996/97:112 Utvecklingsplan för förskola, skola och vuxenutbildning -- kvalitet och likvärdighet

Motion 1996/97:Ub24 av Andreas Carlgren m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1996/97:Ub24 av Andreas Carlgren m.fl. c med anledning av skr. 1996/97:112 Utvecklingsplan för förskola, skola och vuxenutbildning kvalitet och likvärdighet Sverige på väg in i kunskapssamhället Kunskap blir allt viktigare i dagens samhälle och är en drivkraft för förnyelse, utveckling och


Utskottsberedning: -1996/97:UbU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop.1996/97:36 Den regionala samhällsorganisationen

Motion 1996/97:K7 av Erik Arthur Egervärn (c)

Motion till riksdagen 1996/97:K7 av Erik Arthur Egervärn c med anledning av prop. 1996/97:36 Den regionala samhällsorganisationen Enligt regeringens förslag angående försöksverksamhet med ändrad regional ansvarsfördelning kommer uppgifter att fördela statsbidrag för regional kulturverksamhet att tilldelas de regionala


Utskottsberedning: -1996/97:KU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.