Erik Arthur Egervärn (C)

Erik Arthur Egervärn (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Titel fil.kand.,adjunkt
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Ordinarie 1982-04-19 – 1982-05-19
    • Ordinarie 1981-11-01 – 1981-11-30
    • Ordinarie 1981-03-10 – 1981-04-10
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-10-15 – 1992-11-19
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1992-10-15 – 1992-11-19
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1992-10-15 – 1992-11-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1997/98:87 Konstnärernas villkor

Motion 1997/98:Kr13 av Marianne Andersson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1997/98:Kr13 av Marianne Andersson m.fl. c med anledning av prop. 1997/98:87 Konstnärernas villkor Inledning Alla människor har ett behov såväl av att skapa som att ta del av kultur. Vi vet att en kommuns eller regions kulturella dragningskraft är viktig för att få människorna att stanna, att få


Utskottsberedning: -------1997/98:KrU13
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

med anledning av skr. 1997/98:122 Afrika i förändring - En förnyad svensk Afrikapolitik inför 2000-talet

Motion 1997/98:U34 av Marianne Andersson och Erik Arthur Egervärn (c)

Motion till riksdagen 1997/98:U34 av Marianne Andersson och Erik Arthur Egervärn c med anledning av skr. 1997/98:122 Afrika i förändring En förnyad svensk Afrikapolitik inför 2000-talet Partnerskap med Afrika Relationerna med Afrika i ett nytt partnerskap får inte begränsas till att vara mellan regeringar och statliga


Utskottsberedning: -1997/98:UU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:56 Transportpolitik för en hållbar utveckling

Motion 1997/98:T32 av Sven Bergström och Erik Arthur Egervärn (c)

Motion till riksdagen 1997/98:T32 av Sven Bergström och Erik Arthur Egervärn c med anledning av prop. 1997/98:56 Transportpolitik för en hållbar utveckling I propositionen föreslås bland annat införande av ett nytt banavgiftssystem och att energi- och koldioxidskatt skall tas ut på bränsle som används för järnvägsändamål.


Utskottsberedning: --1997/98:TU10
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.