Erik Arthur Egervärn (C)

Erik Arthur Egervärn (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Titel fil.kand.,adjunkt
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Ordinarie 1982-04-19 – 1982-05-19
    • Ordinarie 1981-11-01 – 1981-11-30
    • Ordinarie 1981-03-10 – 1981-04-10
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-10-15 – 1992-11-19
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1992-10-15 – 1992-11-19
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1992-10-15 – 1992-11-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2000/01:142 Arbetsmarknadsverkets organisation

Motion 2000/01:A19 av Margareta Andersson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2000/01:A19 av Andersson, Margareta c med anledning av skr. 2000/01:142 Arbetsmarknadsverkets organisation Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen återkommer till riksdagen med ett förslag om hur det lokala och regionala ansvaret för arbetsmarknadspolitiken i framtiden skall


Utskottsberedning: -2001/02:AU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 2000/01:132 Ändrade regler om koncessionsavgift på televisionens område

Motion 2000/01:K12 av Birgitta Sellén m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2000/01:K12 av Sellén, Birgitta c med anledning av prop. 2000/01:132 Ändrade regler om koncessionsavgift på televisionens område Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2000/01:132 Ändrade regler om koncessionsavgift på televisionens område. Motivering Riksdagen beslutade 1991


Utskottsberedning: -2000/01:KU26
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 2000/01:107 Bidrag vid korttidsstudier och vissa andra studiestödsfrågor

Motion 2000/01:Ub46 av Sofia Jonsson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2000/01:Ub46 av Jonsson, Sofia c med anledning av prop. 2000/01:107 Bidrag vid korttidsstudier och vissa andra studiestödsfrågor 1 Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen avslår proposition 2000/01:107 Bidrag vid korttidsstudier och vissa andra studiestödsfrågor. 2. Riksdagen begär hos regeringen


Utskottsberedning: --2000/01:UbU18
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.