Erik Bengtzboe (M)

Erik Bengtzboe (M)

Avgången riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Södermanlands län
Född år 1987

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-04-26

    • Riksdagsledamot

    • Talmansersättare 2010-10-04 – 2011-01-20
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-12-31 – 2019-04-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-03-05 – 2019-04-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-03-05
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2015-01-22 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-01-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-27 – 2019-04-26
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2018-11-01 – 2019-04-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (talmansersättare 101004-110120 och statsrådsersättare 140929-141003). Ledamot utbildningsutskottet 15-. Suppleant utbildningsutskottet 10-11.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Nyköping 06-10 och 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Moderata Ungdomsförbundet 10-14. Ledamot, partistyrelsen Moderaterna 10-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Felaktiga utbetalningar från a-kassan

Interpellation 2018/19:167 av Erik Bengtzboe (M)

Interpellation 2018/19:167 Felaktiga utbetalningar från a-kassan av Erik Bengtzboe M till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen IAF har vid granskning av utbetalningarna från a-kassan kunnat konstatera att det förekommer omfattande felaktigheter kring utbetalningar från a-kassan.

Inlämnad: 2019-03-29 Svarsdatum: 2019-04-12 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2018/19:167 av Erik Bengtzboe (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Felaktiga utbetalningar från a-kassan

Regeringens beredskap inför en lågkonjunktur

Interpellation 2018/19:141 av Erik Bengtzboe (M)

Interpellation 2018/19:141 Regeringens beredskap inför en lågkonjunktur av Erik Bengtzboe M till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Integrationen är en ödesfråga. Att bryta bidragsberoendet och förhindra att det fördjupas borde vara en prioriterad fråga, såväl för samhällets som för den enskildes skull. Utrikes födda

Inlämnad: 2019-03-19 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2018/19:141 av Erik Bengtzboe (M) (pdf, 88 kB)

En allsidig social sammansättning

Skriftlig fråga 2018/19:129 av Erik Bengtzboe (M)

Fråga 2018/19:129 En allsidig social sammansättning av Erik Bengtzboe M till Utbildningsminister Anna Ekström S I statsminister Stefan Löfvens regeringsförklaring den 21 januari 2019 förklarade han att Skolkommissionens förslag för ökad likvärdighet i skolan genomförsI Skolkommissionens slutbetänkande återfinns ett kapitel

Inlämnad: 2019-02-04 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:129 av Erik Bengtzboe (M) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se