Erik Bengtzboe (M)

Erik Bengtzboe (M)

Avgången riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Södermanlands län
Född år 1987

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-04-26

    • Riksdagsledamot

    • Talmansersättare 2010-10-04 – 2011-01-20
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-12-31 – 2019-04-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-03-05 – 2019-04-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-03-05
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2015-01-22 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-01-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-27 – 2019-04-26
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2018-11-01 – 2019-04-26

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-11 och 14-19 (talmansersättare 101004-110120 och statsrådsersättare 140929-141003). Ledamot utbildningsutskottet 15-19. 2:e vice ordförande arbetsmarknadsutskottet 19. Suppleant utbildningsutskottet 10-11 och EU-nämnden 18-19.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Nyköping 06-10 och 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Moderata Ungdomsförbundet 10-14. Ledamot, partistyrelsen Moderaterna 10-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Lån till bidragshöjningar

Interpellation 2015/16:782 av Fredrik Schulte (M)

Interpellation 2015/16:782 Lån till bidragshöjningar av Fredrik Schulte M till Finansminister Magdalena Andersson S Under åtta år av alliansstyre lånades i kronor räknat 99 miljarder för att stimulera svensk ekonomi under den värsta globala ekonomiska kris som världen upplevt sedan depressionen. I dag, trots att Sverige

Inlämnad: 2016-09-01 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2015/16:782 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lån till bidragshöjningar

Regionutredningens tillvägagångssätt

Interpellation 2015/16:764 av Jenny Petersson (M)

Interpellation 2015/16:764 Regionutredningens tillvägagångssätt av Jenny Petersson M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Regeringen står envist fast vid sin plan att regionalisera hela Sverige, oavsett den lokala folkviljan och i vissa fall på helt felaktiga grunder. En regionalisering av Sverige kan vara någonting positivt,

Inlämnad: 2016-08-23 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2015/16:764 av Jenny Petersson (M) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Regionutredningens tillvägagångssätt

Regionindelning

Interpellation 2015/16:638 av Lena Asplund (M)

Interpellation 2015/16:638 Regionindelning av Lena Asplund M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S I en skriftlig fråga till statsrådet Ardalan Shekarabi frågade jag: Vilka inom sjukvården har uttryckt ett önskemål om en annan regionindelning, och då speciellt inom de fyra nordligaste länenDetta gjorde jag med anledning

Inlämnad: 2016-05-10 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2015/16:638 av Lena Asplund (M) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Regionindelning

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.