Erik Bengtzboe (M)

Erik Bengtzboe (M)

Avgången riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Södermanlands län
Född år 1987

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-04-26

    • Riksdagsledamot

    • Talmansersättare 2010-10-04 – 2011-01-20
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-12-31 – 2019-04-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-03-05 – 2019-04-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-03-05
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2015-01-22 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-01-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-27 – 2019-04-26
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2018-11-01 – 2019-04-26

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-11 och 14-19 (talmansersättare 101004-110120 och statsrådsersättare 140929-141003). Ledamot utbildningsutskottet 15-19. 2:e vice ordförande arbetsmarknadsutskottet 19. Suppleant utbildningsutskottet 10-11 och EU-nämnden 18-19.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Nyköping 06-10 och 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Moderata Ungdomsförbundet 10-14. Ledamot, partistyrelsen Moderaterna 10-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2017/18:262 En nationell strategi för ESS och den omgivande kunskapsmiljön

Motion 2017/18:4197 av Erik Bengtzboe m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4197 av Erik Bengtzboe m.fl. M med anledning av skr. 2017/18:262 En nationell strategi för ESS och den omgivande kunskapsmiljön Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör följa upp förutsättningarna att attrahera och behålla forskare


Utskottsberedning: 2018/19:UbU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4197 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4197 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet

Motion 2017/18:4196 av Erik Bengtzboe m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4196 av Erik Bengtzboe m.fl. M med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utvärdering av och återrapportering om rymdstrategin till riksdagen och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:UbU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4196 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4196 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2017/18:195 Läsa, skriva, räkna - en garanti för tidiga stödinsatser

Motion 2017/18:4117 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4117 av Christer Nylander m.fl. L, M, C, KD med anledning av prop. 2017/18:195 Läsa, skriva, räkna en garanti för tidiga stödinsatser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av skollagens bestämmelser och den praktiska tillämpningen


Utskottsberedning: 2017/18:UbU10
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , 3 bifall,

Motion 2017/18:4117 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:4117 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.