Erik Bengtzboe (M)

Erik Bengtzboe (M)

Avgången riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Södermanlands län
Född år 1987

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-04-26

    • Riksdagsledamot

    • Talmansersättare 2010-10-04 – 2011-01-20
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-12-31 – 2019-04-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-03-05 – 2019-04-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-03-05
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2015-01-22 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-01-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-27 – 2019-04-26
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2018-11-01 – 2019-04-26

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-11 och 14-19 (talmansersättare 101004-110120 och statsrådsersättare 140929-141003). Ledamot utbildningsutskottet 15-19. 2:e vice ordförande arbetsmarknadsutskottet 19. Suppleant utbildningsutskottet 10-11 och EU-nämnden 18-19.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Nyköping 06-10 och 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Moderata Ungdomsförbundet 10-14. Ledamot, partistyrelsen Moderaterna 10-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning

Motion 2018/19:2937 av Erik Bengtzboe m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2937 av Erik Bengtzboe m.fl. M Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning Sammanfattning I Sverige ska egen ansträngning vara avgörande för hur det går i livet. Dina möjligheter att lyckas ska aldrig begränsas av varifrån du kommer, var du bor eller vem du är. Alla ska ha rätt


Utskottsberedning: 2018/19:UbU1 2018/19:UbU10
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): 4 avslag, 18 bifall,

Motion 2018/19:2937 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (docx, 91 kB) Motion 2018/19:2937 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (pdf, 125 kB)

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2018/19:2933 av Erik Bengtzboe m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2933 av Erik Bengtzboe m.fl. M Utgiftsområde 15 Studiestöd Sammanfattning Det är viktigt att det finns goda möjligheter till att byta yrkesbana även om man befinner sig mitt i livet. Därför lägger Moderaterna fram flera förslag för att göra det lättare att studera i vuxen ålder. Regeringen


Utskottsberedning: 2018/19:UbU15 2018/19:UbU2
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 3 avslag, 4 bifall,

Motion 2018/19:2933 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2933 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (pdf, 106 kB)

En mer flexibel gymnasieskola

Motion 2018/19:2837 av Erik Bengtzboe m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2837 av Erik Bengtzboe m.fl. M En mer flexibel gymnasieskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en utredning av undervisningstiden på gymnasiet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2018/19:UbU11 2018/19:UbU8
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2018/19:2837 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2837 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se