Erik Bengtzboe (M)

Erik Bengtzboe (M)

Avgången riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Södermanlands län
Född år 1987

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-04-26

    • Riksdagsledamot

    • Talmansersättare 2010-10-04 – 2011-01-20
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-12-31 – 2019-04-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-03-05 – 2019-04-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-03-05
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2015-01-22 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-01-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-27 – 2019-04-26
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2018-11-01 – 2019-04-26

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-11 och 14-19 (talmansersättare 101004-110120 och statsrådsersättare 140929-141003). Ledamot utbildningsutskottet 15-19. 2:e vice ordförande arbetsmarknadsutskottet 19. Suppleant utbildningsutskottet 10-11 och EU-nämnden 18-19.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Nyköping 06-10 och 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Moderata Ungdomsförbundet 10-14. Ledamot, partistyrelsen Moderaterna 10-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Alla elevers rätt till en trygg skolmiljö

Interpellation 2014/15:653 av Maria Stockhaus (M)

Interpellation 2014/15:653 Alla elevers rätt till en trygg skolmiljö av Maria Stockhaus M till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Det råder ingen politisk oenighet om att alla elever har rätt till en trygg miljö i skolan. Det råder skolplikt, det vill säga alla barn måste gå till skolan. Det innebär att vuxenvärlden

Inlämnad: 2015-05-27 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2014/15:653 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Alla elevers rätt till en trygg skolmiljö

Likvärdig tillgång till entreprenörskap i skolan

Interpellation 2014/15:648 av Erik Bengtzboe (M)

Interpellation 2014/15:648 Likvärdig tillgång till entreprenörskap i skolan av Erik Bengtzboe M till Statsrådet Aida Hadzialic S Entreprenörskap i skolan i allmänhet och Ung Företagsamhet i synnerhet är ett viktigt och uppskattat inslag i svensk undervisning. Behovet av kunskaper i och attityder om entreprenörskap i svensk

Inlämnad: 2015-05-27 Besvarare: Statsrådet Aida Hadzialic (S)

Interpellation 2014/15:648 av Erik Bengtzboe (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Likvärdig tillgång till entreprenörskap i skolan

Långsiktig finansiering av entreprenörskap i skolan

Interpellation 2014/15:647 av Erik Bengtzboe (M)

Interpellation 2014/15:647 Långsiktig finansiering av entreprenörskap i skolan av Erik Bengtzboe M till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Entreprenörskap i skolan i allmänhet och Ung Företagsamhet i synnerhet är ett viktigt och uppskattat inslag i svensk undervisning. Behovet av kunskaper i och attityder om entreprenörskap

Inlämnad: 2015-05-27 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2014/15:647 av Erik Bengtzboe (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Långsiktig finansiering av entreprenörskap i skolan

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se