Erling Wälivaara (KD)

Erling Wälivaara (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel ingenjör
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-04-22 – 2006-10-02
    • Ledig 2003-02-03 – 2003-04-21
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2003-02-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Ordförande 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 8 juni 2006 Frågestund
Interpellationsdebatt 2005/06:323 av Wälivaara, Erling (kd) 8 maj 2006 Försvarsmaktens subarktiska förmåga
Debatt om förslag 2005/06:FöU3 8 mars 2006 Transport av farligt gods
Frågestund 22 september 2005 Frågestund

med anledning av skr. 1999/2000:130 Sverige i Förenta nationerna

Motion 1999/2000:U23 av Jan Erik Ågren m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1999/2000:U23 av Ågren, Jan Erik kd med anledning av skr. 1999/2000:130 Sverige i Förenta nationerna 1 Människovärdet i centrum Förenta nationerna FN är en av de viktigaste internationella organisationer som världen har, både som idé och verksamhet. Trots en unik möjlighet att efter det kalla


Utskottsberedning: ----------------------------2000/01:UU4
Riksdagsbeslut (56 yrkanden): , , 28 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:81 Forskning för framtiden - en ny organisation för forskningsfinansiering

Motion 1999/2000:Ub28 av Yvonne Andersson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ub28 av Andersson, Yvonne kd med anledning av prop. 1999/2000:81 Forskning för framtiden en ny organisation för forskningsfinansiering 1 Inledning Kristdemokraterna välkomnar att regeringen försöker bringa ordning och reda i en snårig forskningsorganisation. Idag är det svårt att få


Utskottsberedning: -1999/2000:UbU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:68 Vissa skolfrågor

Motion 1999/2000:Ub22 av Erling Wälivaara m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ub22 av Wälivaara, Erling kd med anledning av prop. 1999/2000:68 Vissa skolfrågor 1 Propositionens innehåll Propositionen Vissa skolfrågor berör fem frågeställningar. Inledningsvis förklarar regeringen varför man anser sig tvingad att skjuta frågan om en gymnasieexamen på framtiden.


Utskottsberedning: ---------1999/2000:UbU16
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): , , 9 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se