Erling Wälivaara (KD)

Erling Wälivaara (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel ingenjör
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-04-22 – 2006-10-02
    • Ledig 2003-02-03 – 2003-04-21
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2003-02-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Ordförande 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 8 juni 2006 Frågestund
Interpellationsdebatt 2005/06:323 av Wälivaara, Erling (kd) 8 maj 2006 Försvarsmaktens subarktiska förmåga
Debatt om förslag 2005/06:FöU3 8 mars 2006 Transport av farligt gods
Frågestund 22 september 2005 Frågestund

med anledning av prop. 2002/03:119 Reformerad räddningstjänstlagstiftning

Motion 2002/03:Fö6 av Erling Wälivaara m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2002/03:Fö6 av Erling Wälivaara m.fl. kd med anledning av prop. 2002/03:119 Reformerad räddningstjänstlagstiftning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att länsstyrelserna bör ges möjlighet att yttra sig över kommunernas handlingsprogram.


Utskottsberedning: 2003/04:FöU2
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Flerspråkighet

Motion 2002/03:Ub481 av Elina Linna m.fl. (v, kd)

Motion till riksdagen 2002/03:Ub481 av Elina Linna m.fl. v, kd Flerspråkighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om utredning av modersmålsundervisningen. Motivering Sverige är i dag ett flerspråkigt land. Under de senaste decennierna har antalet språk


Utskottsberedning: 2002/03:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Glesbygdsskolor

Motion 2002/03:Ub345 av Erling Wälivaara (kd)

Motion till riksdagen 2002/03:Ub345 av Erling Wälivaara kd Glesbygdsskolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att förutsättningarna för ett särskilt tidsbegränsat stöd till glesbygdsskolor utreds. Motivering Som ett mantra upprepas slagorden hela


Utskottsberedning: 2002/03:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se