Erling Wälivaara (KD)

Erling Wälivaara (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel ingenjör
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-04-22 – 2006-10-02
    • Ledig 2003-02-03 – 2003-04-21
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2003-02-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Ordförande 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 8 juni 2006 Frågestund
Interpellationsdebatt 2005/06:323 av Wälivaara, Erling (kd) 8 maj 2006 Försvarsmaktens subarktiska förmåga
Debatt om förslag 2005/06:FöU3 8 mars 2006 Transport av farligt gods
Frågestund 22 september 2005 Frågestund

med anledning av skr. 2003/04:114 Strategisk exportkontroll 2003 - krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2003/04:U23 av Holger Gustafsson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2003/04:U23 av Holger Gustafsson m.fl. kd med anledning av skr. 2003/04:114 Strategisk exportkontroll 2003 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om tilläggsdirektiv för att


Utskottsberedning: 2003/04:UU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av skr. 2003/04:60 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2003

Motion 2003/04:U18 av Holger Gustafsson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2003/04:U18 av Holger Gustafsson m.fl. kd med anledning av skr. 2003/04:60 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2003 Sammanfattning I regeringens skrivelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2003 redogör man allmänt för utvecklingen inom EU från unionens förbindelser med


Utskottsberedning: 2003/04:UU10
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 12 avslag

med anledning av prop. 2003/04:31 Riktlinjer för genomförande av EG:s direktiv om ett system för handel med utsläppsrätter för växthusgaser

Motion 2003/04:MJ28 av Erling Wälivaara m.fl. (kd, m, fp)

Motion till riksdagen 2003/04:MJ28 av Erling Wälivaara m.fl. kd, m, fp med anledning av prop. 2003/04:31 Riktlinjer för genomförande av EG:s direktiv om ett system för handel med utsläppsrätter för växthusgaser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om


Utskottsberedning: 2003/04:MJU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se