Erling Wälivaara (KD)

Erling Wälivaara (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel ingenjör
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-04-22 – 2006-10-02
    • Ledig 2003-02-03 – 2003-04-21
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2003-02-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Ordförande 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 8 juni 2006 Frågestund
Interpellationsdebatt 2005/06:323 av Wälivaara, Erling (kd) 8 maj 2006 Försvarsmaktens subarktiska förmåga
Debatt om förslag 2005/06:FöU3 8 mars 2006 Transport av farligt gods
Frågestund 22 september 2005 Frågestund

digitalisering av ljud och bild

Skriftlig fråga 2004/05:1911 av Wälivaara, Erling (kd)

den 20 juni Fråga 2004/05:1911 av Erling Wälivaara kd till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky om digitalisering av ljud och bild Den så kallade Migreringsutredningen har föreslagit kraftfulla åtgärder för att bevara Sveriges historiska arv av ljud och bilder. Utredningen SOU 2004:53 föreslår bland annat

Inlämnad: 2005-06-20 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

alternativa drivmedel

Skriftlig fråga 2004/05:1906 av Wälivaara, Erling (kd)

den 17 juni Fråga 2004/05:1906 av Erling Wälivaara kd till statsrådet Lena Sommestad om alternativa drivmedel Drivmedelspriserna skjuter i höjden. Regeringen skyller på oljebolagen. Det är råoljeleverantörerna och raffinaderierna som är orsak till de höga priserna. Ändå är verkligheten den att till två tredjedelar

Inlämnad: 2005-06-17 Besvarare: Lena Sommestad (S)

mobbning i skolan

Skriftlig fråga 2004/05:1905 av Wälivaara, Erling (kd)

den 17 juni Fråga 2004/05:1905 av Erling Wälivaara kd till statsrådet Ibrahim Baylan om mobbning i skolan På initiativ från Kristdemokraterna startade statsrådet Ingegerd Wärnersson år 2001 en kampanj mot mobbning i skolan. Kampanjen fick namnet Tillsammans mot mobbning. Kampanjen har pågått under några år. Gjorda

Inlämnad: 2005-06-17 Besvarare: Ibrahim Baylan (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se