Erling Wälivaara (KD)

Erling Wälivaara (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel ingenjör
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-04-22 – 2006-10-02
    • Ledig 2003-02-03 – 2003-04-21
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2003-02-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Ordförande 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utförsäljning av statliga bolag

Skriftlig fråga 2005/06:1354 av Wälivaara, Erling (kd)

den 3 april Fråga 2005/06:1354 av Erling Wälivaara kd till näringsminister Thomas Östros s Utförsäljning av statliga bolag Den senaste tiden har diskussionen kring utförsäljning av statliga företag gått hög i Norrbotten. Det är dock endast alliansens politik i ämnet som har diskuterats. Det alla missar är att Socialdemokraterna

Inlämnad: 2006-04-03 Besvarare: Thomas Östros (S)

med anledning av prop. 2005/06:147 Lag om tillståndsplikt för vissa kampsportsmatcher

Motion 2005/06:Kr29 av Johnny Gylling m.fl. (kd)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att 17 som reglerar principerna kring föreskrifter om tävlingsregler och säkerhetsbestämmelser endast skall gälla föreningar som inte är medlemmar i Sveriges Riksidrottsförbund. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2005/06:KrU29
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2005/06:Kr29 av Johnny Gylling m.fl. (kd) (doc, 48 kB)

med anledning av skr. 2005/06:85 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2005

Motion 2005/06:U6 av Holger Gustafsson m.fl. (kd)

1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Inledning Kristdemokrater lade grunden till EU 2 4 Klimat 3 5 Unionens utvecklingspolitik 4 6 Förenklade regler för att söka EU-bidrag 5 7 Lissabonstrategin 5 8 Konstitutionella fördraget 6 9 Jordbruk 7 9.1 Reform av marknaden för


Utskottsberedning: 2005/06:UU10
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2005/06:U6 av Holger Gustafsson m.fl. (kd) (doc, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se