Erling Wälivaara (KD)

Erling Wälivaara (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel ingenjör
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-04-22 – 2006-10-02
    • Ledig 2003-02-03 – 2003-04-21
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2003-02-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Ordförande 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1998/99:105 Elever med funktionshinder - ansvar för utbildning och stöd

Motion 1998/99:Ub20 av Erling Wälivaara (kd)

Motion till riksdagen 1998/99:Ub20 av Erling Wälivaara m.fl. kd med anledning av prop. 1998/99:105 Elever med funktionshinder ansvar för utbildning och stöd Propositionens innehåll Propositionen tar upp en rad frågor som på olika sätt handlar om elever med funktionshinder. Inledningsvis markeras att dessa elever,


Utskottsberedning: -------1999/2000:UbU4
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:106 Vissa ändringar i läkemedelsförmånen m.m.

Motion 1998/99:So25 av Chatrine Pålsson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1998/99:So25 av Chatrine Pålsson m.fl. kd med anledning av prop. 1998/99:106 Vissa ändringar i läkemedelsförmånen m.m. Propositionens innehåll I propositionen föreslås att beloppsgränsen för högkostnadsskyddet vid köp av läkemedel höjs fr.o.m. den 1 juni 1999 från 1 300 kr till 1 800 kr. I korthet


Utskottsberedning: ------1998/99:SoU14
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:80 Kasinospel i Sverige m.m.

Motion 1998/99:Kr14 av Inger Davidson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1998/99:Kr14 av Inger Davidson m.fl. kd med anledning av prop. 1998/99:80 Kasinospel i Sverige m.m. Inledning Propositionen tar i huvudsak upp två frågor, internationella kasinon och spelautomater. Vad det gäller internationella kasinon föreslår regeringen att sådana skall få anordnas i Sverige.


Utskottsberedning: --------1998/99:KrU11
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se